Rover Perseverance snimio solarno pomračenje na Marsu
Rover Perseverance američke svemirske agencije NASA zabilježio je dosad najkvalitetniji snimak solarnog pomračenja na Marsu.
Rover Perseverance američke svemirske agencije NASA zabilježio je dosad najkvalitetniji snimak solarnog pomračenja na Marsu.
Stanovnici većeg dijela sjeverne hemisfere u četvrtak će biti svjedoci pomračenja Sunca. Ovaj događaj naziva se prstenastom pomrčinom.
U nekoliko azijskih zemalja ljudi su se okupili kako bi svjedočili prstenastom pomračenju Sunca, eklipsi koja je još poznata i kao "vatreni prsten".
Dijelovi Bliskog istoka, Indije, Šri Lanke, Filipina i Indonezije svjedočit će sutra rijetkom pomračenju Sunca, posljednjem u ovom desetljeću, dok će ga ostatak svijeta moći posmatrati putem interneta.
Stotine hiljada turista pratilo je astronomski fenomen totalnog pomračenja Sunca u pustinji na sjeveru Čilea i u Argentini.
Južnoamerikanci danas će imati priliku uživati u spektakularnom nebeskom fenomenu - totalna solarna eklipsa ili pomračenje Sunca.
Ove godine očekuju nas tri pomračenja Sunca i dva Mjeseca. Nažalost, pomračenja Sunca neće biti vidljiva iz naših krajeva.
Prije nego se Red Bull Cliff Diving Svjetsko prvenstvo 2017 takmičenjem na Hell's Gateu u Teksasu vrati sa ljetne pauze, Helena Merten (Australija), David Colturi (SAD), Andy Jones (SAD) i Orlando Duque (Kolumbija) su na svoj način obilježili prvo potpuno pomračenje Sunca u SAD-u.
Milioni građana širom SAD-a uživali su danas u najvećem pomračenju Sunca u posljednjih 99 godina. Ležeći u parkovima sa zaštitnim naočalama, mnogi nisu mogli odoljeti fenomeni koji je trajao puna tri sata, pa ni predsjednička porodica Trump u Bijeloj kući.
Amerikanci danas imaju priliku svjedočiti najvećem i najznačajnijem pomračenju Sunca još od 1918. godine. Nacionalna američka svemirska administracija (NASA) kompletan događaj totalnog pomračenja prati uživo putem Youtubea.