BiH među zemljama sa visokim postotkom pušača
"Dan bez cigarete", koji je pokrenut u Bosni i Hercegovini davne 1980. godine od studenata medicine iz Tuzle, danas se obilježava širom svijeta s ciljem smanjenja i prevencije pušenja među mladima.
"Dan bez cigarete", koji je pokrenut u Bosni i Hercegovini davne 1980. godine od studenata medicine iz Tuzle, danas se obilježava širom svijeta s ciljem smanjenja i prevencije pušenja među mladima.
Rizik od bolova u donjem dijelu kičme pušenje čini većim, a to su bolovi koji bi se trebali sanirati putem operativnog zahvata, sugerira novo švedsko istraživanje.
Svi ljudi su upoznati sa štetnim posljedicama koje su izazvane konzumiranjem cigareta. Ukoliko ste pušač, rizikujete da dobijete rak, srčanu bolest, infarkt, moždani udar...
Konzumiranje paradajza i jabuka moglo bi pomoći u oporavku pluća bivših pušača. Istraživanje je pokazalo da odrasle osobe koje jedu dva paradajza i više od tri porcije jabuka dnevno imaju sporiji pad funkcije pluća u odnosu na osobe koje su rijetko konzumirale paradajz i jabuke.
Skupština Brčko distrikta danas je u drugom čitanju usvojila Zakon o zabrani pušenja i drugih oblika upotrebe duhana i duhanskih proizvoda u ovoj lokalnoj zajednici, gdje će vlasnici ugostiteljskih objekata imati šest mjeseci da adaptiraju te objekte prema ovom zakonu.
Naučnici su se već nebrojeno puta bavili temom pušenja, a jedno od posljednjih istraživanja pokazalo je koliko su drugim ljudima pušači privlačni. Sada je i naučno dokazano da su pušači manje privlačni od nepušača.
Japanska kompanija nagradila je svoje zaposlenike koji ne puše s dodatnih šest dana odmora godišnje kako bi nadoknadili vrijeme koje pušači potroše na pauze za pušenje.
Blizu 11.000 građana FBiH godišnje umire od bolesti koje se dovode u vezu s pušenjem koje je najrasprostranjenija bolest ovisnosti, konstatovano je na Javnoj raspravi o Nacrtu zakona o kontroli i ograničenoj upotrebi duhana, duhanskih i ostalih proizvoda za pušenje, koju je organizovalo Federalno ministarstvo zdravstva. Resorno ministarstvo se nada podršci Parlamenta FBiH, a hotelijeri, restorateri i pušači zahtijevaju izmjene i dopune.
Predstavnici Udruženja hotelijera i restoratera te predstavnici Udruženja za zaštitu ljudskih prava pušača u BiH sakupili su skoro 3.000 potpisa malotrgovaca i ugostitelja u 10 kantona FBiH za unošenje izmjena u trenutni Nacrt zakona o kontroli i ograničenoj upotrebi duhana, duhanskih i ostalih proizvoda za pušenje koje su predali Federalnom ministarstvu zdravstva.
Hotelijeri i restorateri koji u vlasništvu imaju preko 20.000 privrednih subjekata, koji zapošljavaju preko 150.000 osoba osiguravajući egzistenciju za više od 500.000 građana naše zemlje, tvrde da je nacrt zakona o zabrani pušenja najrestriktivniji u Evropi i sa pogubnim posljedicama na industriju turizma i ugostiteljstva BiH, saopćeno je danas iz Udruženja hotelijera i restoratera BiH (UHRBiH).