Prakticirajući vjernici zdraviji u odrasloj fazi života
Nova studija kaže da su osobe koje su u mladosti prisustvovale sedmičnim vjerskim obredima ili koje su svakodnevno obavljale molitve zadovoljnije i pozitivnije u trećoj životnoj dobi.
Nova studija kaže da su osobe koje su u mladosti prisustvovale sedmičnim vjerskim obredima ili koje su svakodnevno obavljale molitve zadovoljnije i pozitivnije u trećoj životnoj dobi.
Bosna i Hercegovina se u preambuli Ustava poziva na poštivanje ljudskog dostojanstva, slobode i jednakosti, što u praksi nema adekvatno uporište, naročito kada su institucionalizovane "vjerske slobode" izlika za kršenje univerzalnih ljudskih prava. Stručnjaci upozoravaju da je sekularnost Bosne i Hercegovine upitna.
U posljednjem izvještaju State Departmenta o religijskim slobodama u svijetu, u dijelu koji se odnosi na BiH navodi se da državni, ali i entitetski ustavi garantuju slobodu vjerske misli i prakse te zabranjuju vjersku diskriminaciju.
Istraživači američkog Univerziteta u Illinoisu otkrili su kako pacijenti koji boluju od različitih povreda mozga vremenom sve manje prihvataju nove ideje i postaju ekstremniji u religijskim vjerovanjima.
Međunarodna humanistička i etička unija objavila je godišnji izvještaj o slobodi mišljenja u svijetu, u kojem se navode države koje odbacivanje religije kažnjavaju smrću. Ovu praksu sprovodi 13 zemalja.
Predstavnici četiri religije u Bosni i Hercegovini večeras su, s tribine u Sarajevu, poslali poruku mira naglašavajući da svaka vjera mora slijediti zapovijed da čovjek mora biti zaštićen s osiguranim dostojanstvom.
Na Institutu slobodne umjetnosti pri Bostonskom koledžu u četvrtak je održano predavanje o temi utjecaja vjerskih zajednica u predratnom, ratnom i postratnom vremenu u državama bivše Jugoslavije.
Američki izvještaj pod nazivom "Egzodus" pokazao je kako sve više ljudi na pitanje o religijskom opredjeljenju odgovara kako nisu sljedbenici nijedne religije te upravo ovi "nereligiozni" čine najveću demografsku grupu.
Knjiga Karen Armstrong "Polja krvi - Religija i historija nasilja" objavljen je na bosanskom jeziku u prijevodu Mirnesa Kovača a u izdanju izdavačke kuće Buybook.
Tridestak mladih iz Trnova, Istočnog Novog Sarajeva i Sokoca zajedno su ove sedmice posjetili Hram Svetog proroka Ilije na Sokocu, Župu Svetog Franje Asiškog na Dobrinji te džamiju u Trnovu, gdje su im vjerski službenici govorili o svojim religijama i osnovnim karakteristikama vjerskih objekata u kojima se one prakticiraju.