Manja cijena roaminga između EU i zemalja Zapadnog Balkana
Smanjenje cijene roaminga između EU i Zapadnog Balkana, potpisano na Samitu EU u Tirani prethodne godine, zvanično je stupilo na snagu.
Smanjenje cijene roaminga između EU i Zapadnog Balkana, potpisano na Samitu EU u Tirani prethodne godine, zvanično je stupilo na snagu.
Ove godine bi trebala početi primjena sporazuma o roamingu koji podrazumijeva da cijene usluge mobilne telefonije u inostranstvu u budu jednake cijenama u svojoj državi. To se odnosi na države Zapadnog Balkana i EU.
Odlučeno je da se besplatan roaming u Evropskoj uniji produži do 2032. godine.
Od 1. jula u zemljama Zapadnog Balkana (Albanija, Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Kosovo, Sjeverna Makedonija i Srbija) maksimalna cijena naknada za roaming u mobilnoj telefoniji primjenjuje se u skladu s pravilom "kao u domaćem saobraćaju".
Od danas se na Zapadnom Balkanu neće naplaćivati roaming za komunikaciju mobilnim telefonom. Na to su obavezana sva tri telekom operatera u Bosni i Hercegovini.
Ukidanje roaminga za komunikaciju mobilnim telefonom na području Zapadnog Balkana trebalo bi se desiti 1. jula ove godine. Telekom operateri iz Bosne i Hercegovine su obrazložili šta će to značiti za korisnike.
Generalna sekretarka Vijeća za regionalnu saradnju Majlinda Bregu je istakla da će se od 1. jula 2021. godine ukinuti roaming na zapadnom Balkanu.
Regionalni sporazum o snjižavanju cijena rominga je uspješna regionalna priča, a u julu 2021. godine šest ekonomija zapadnog Balkana očekuje ukidanje troškova usluga rominga.
Cijene roaminga u zemljama Zapadnog Balkana od danas će biti snižene od devet do 35 posto, u skladu da drugom fazom primjene regionalnog sporazuma o romingu.
Građanima Bosne i Hercegovine i širom regiona umanjeni su troškovi roaminga što je rezultat Regionalnog sporazuma o roamingu, koji je potpisan 4. aprila 2019. na Digitalnom samitu Zapadnog Balkana u Beogradu.