Tehnologija prepoznavanja lica - rješenje problema ili narušavanje privatnosti?
Djeluje da su kamere za prepoznavanje lica na javnim mjestima budućnost, ali ideja je od početka vrlo kontroverzna.
Djeluje da su kamere za prepoznavanje lica na javnim mjestima budućnost, ali ideja je od početka vrlo kontroverzna.
Studija vlade SAD-a pokazala je da su algoritmi za prepoznavanje lica učinkoviti samo na bijelcima, a nekoliko američkih gradova zabranjuje upotrebu ovih tehnologija.
Facebook je razvio aplikaciju koja prepoznaje osobe na osnovu crta lica i preusmjerava korisnika na njegov profil. Aplikacija nije dostupna javnosti, a kompanija tvrdi da je data na korištenje isključivo njenim uposlenicima.
Kompanija Microsoft je izbrisala ogromnu bazu podataka koja je sadržavala 10 miliona fotografija korištenih za "treniranje" sistema za prepoznavanje lica, objavio je Financial Times.
Zakonodavci u San Franciscu su izglasali zabranu korištenja tehnologije za prepoznavanje lica te je ovaj grad postao prvi koji je to učinio u SAD-u, objavio je BBC.
Kina ima cilj da stvori najsnažniji sistem prepoznavanja lica na svijetu i to namjerava da učini projektom koji je pokrenulo Ministarstvo za javnu bezbjednost 2015. godine, a koji se razvija u saradnji s kompanijom za bezbjednost čije je sjedište u Šangaju.
Sve više svjetskih kompanija, boreći se s lozinkama, koristi otiske prstiju i druge biometrije kako bi zaustavili hakere, piše CNN.
Jedna škola u Kini je počela koristiti tehnologiju za prepoznavanje lica, čiji je zadatak da prati učenike i otkriva ukoliko ne prate nastavu.
Nova istraživanja su pokazala da je tačno ono što su stručnjaci ranije govorili ili barem sumnjali na to da je tehnologija prepoznavanja lica podložna predrasudama koje su sadržane u kreiranim podacima i algoritmima.
Kineska policija je počela koristiti specijalne naočale koje imaju tehnologiju za prepoznavanje lica.