Domaći izvoznici vode i naredne godine će izvoziti u Hrvatsku
Agencija za sigurnost hrane BiH danas je uručila potvrde domaćim izvoznicima prirodne i mineralne vode koje će im omogućiti neometan izvoz vode u Republiku Hrvatsku i naredne godine.
Agencija za sigurnost hrane BiH danas je uručila potvrde domaćim izvoznicima prirodne i mineralne vode koje će im omogućiti neometan izvoz vode u Republiku Hrvatsku i naredne godine.
U Bosnu i Hercegovinu je do novembra 2019. godine uvezena roba vrijedna 16,67 milijardi KM, a izvezena roba vrijednosti 9,99 milijardi KM, podaci su Vanjskotrgovinske komore BiH.
Grupacija proizvodača piva u BiH koja djeluje u okviru Vanjskotrgovinske komore BiH (VTKBiH) izradila je sveobuhvatnu studiju pod nazivom "Reperkusije uvoznih cijena na pivarsku industriju BiH sa zaključccima i preporukama mogućih mjera", kako bi nadležne institucije upoznali o svojim problemima poput nelojalne uvozne konkurencije i transfernih cijena.
Kineski predstavnici iz oblasti turizma iz grada Nanjing zainteresovani su za povećanje turističke razmjene sa Bosnom i Hercegovinom, izjavio je danas zamjenik generalnog sekretara Vanjskotrgovinske komore BiH Zdravko Marinković na konferenciji o "Mogućnostima unapređenja saradnje u turizmu".
Od 33.097 kompanija koliko ih je u 2018. predalo završne finansijske izvještaje nadležnim institucijama, njih 5.215 zadovoljilo je međunarodno priznate kriterije i zaslužilo status bonitetne pouzdanosti, istaknuto je danas na konferenciji za novinare u Vanjskotrgovinskoj komori BiH u Sarajevu.
Međunarodni poslovni forum (IBF) održat će se od 16. do 18. oktobra u Sarajevu i okupit će, prema najavama organizatora, oko 1.000 poduzetnika iz Turske, Evrope, SAD-a, Kanade, Bliskog Istoka, Sjeverne Afrike i Bosne i Hercegovine.
Našem regionu potrebno je zajedničko tržište koje će stvoriti klimu za nove prilike i investicije te dodatne vrijednosti za svakoga, poručili su učesnici regionalne konferencije "Izazov izvoza - Potreba formiranja jedinstvenog tržišta regiona" koja se danas održava u Sarajevu.
Bosna i Hercegovina je u prvih šest mjeseci 2019. godine zabilježila povećanje deficita od 12,11 posto u razmjeni roba sa svijetom, a posebno je zabrinjavajuće da uvozi 92 posto hrane koja se konzumira, istaknuto je na prezentaciji koja je danas održana u Vanjskotrgovinskoj komori BiH u Sarajevu.
Uvoz voća i povrća u Bosnu i Hercegovinu povećan je u prvoj polovini ove godine u odnosu na isti period prošle godine, a najviše smo uvozili krompir, paradajz, banane, limun i jabuku. S druge strane, ukupnu vrijednost izvoza drži tek nekoliko domaćih proizvoda.
Na Poslovnom forumu Bosna i Hercegovina Grčka, koji se danas održava u Sarajevu, istaknuto je da postoji prostor za unapređenje ekonomskih odnosa i poboljšanje privredne saradnje putem direktnog povezivanja privrednika dviju zemalja.