U Francuskoj od sljedeće godine zabranjena prodaja voća i povrća u plastičnoj ambalaži
Od 1. januara sljedeće godine u Francuskoj će biti zabranjena prodaja 30 vrsta voća i povrća u plastičnoj ambalaži.
Od 1. januara sljedeće godine u Francuskoj će biti zabranjena prodaja 30 vrsta voća i povrća u plastičnoj ambalaži.
Na jučer završenoj klimatskoj konferenciji Ujedinjenih nacija (COP26) utvrđene su mjere za zaštitu okoliša a koje će se primjenjivati do kraja sljedeće godine.
Konferencija stranaka (COP26), koja će biti održana od 31. oktobra do 12. novembra u Glasgowu, je klimatska konferencija na kojoj će biti odlučeno kako ćemo živjeti u budućnosti.
Historijska odgovornost za klimatske promjene je u središtu rasprave o klimatskoj pravdi. Britanski portal Carbon Brief, posvećen naučnom izvještavanju o klimatskim promjenama, analizirao je koje su države najviše emitovale ugljendioksid.
Iz prodaje u Sloveniji bit će povučeni plastični pribor za jelo, tanjiri, vatirani štapići, osim onih za medicinsku upotrebu, nakon vladine uredbe kojom je danas odredila zabranu puštanja u promet nekih plastičnih proizvoda za jednokratnu upotrebu.
Francusko ministarstvo za zaštitu okoline najavilo je mjere protiv više milijardi odbačenih opušaka cigareta koji prekrivaju gradske ulice, parkove i prirodu. Između ostalog, namjeravaju krenuti sa raspodjelom takozvanih džepnih pepeljara.
U škotskom Glasgowu planiraju posaditi po deset stabala drveća za svakog stanovnika tog grada.
Britanski ambasador Matt Field i ambasadorica Francuske Christine Toudic objavili su zajednički blog u povodu Svjetskog dana zaštite okoliša.
Postoje navike koje su prihvaćene tokom pandemije koronavirusa, a za koje se smatra da bi ih trebalo zadržati i nakon pandemije.
Od uvođenja elektronske uprave 2017. godine Srbija je do danas sačuvala 900 tona papira. To je značilo da građani javne usluge mogu dobijati preko interneta.