Ko plaća troškove liječenja u inostranstvu oboljelim osobama iz Federacije BiH
Javnost u BiH je svjedok svakodnevnih apela, putem medija ili društvenih mreža, za pomoć za liječenje oboljelih u inostranstvu, a posebno djeci.
Javnost u BiH je svjedok svakodnevnih apela, putem medija ili društvenih mreža, za pomoć za liječenje oboljelih u inostranstvu, a posebno djeci.
S nestašicom citostatika i pratećih lijekova za lakše podnošenje kemoteraopija, onkološki pacijenti u BiH suočavaju se iz godine u godinu. S obzirom na to da im je zbog nemogućnosti da prime odgovarajuću terapiju ugrožen život njihova briga je i više nego opravdana.
Onkološki pacijenti u našoj zemlji ponovo se susreću sa problemom nestašice lijekova koji su im neophodni, a prema podacima Federalnog zavoda zdravstvenog osiguranja i reosiguranja trenutno nedostaje 15 lijekova iz grupe citostatika.
Mjesec borbe protiv raka dojke tradicionalno se obilježava u oktobru. Pacijenticama kojima je zbog ove bolesti urađena mastektomija od velikog je značaja osigurati rekonstrukciju dojke kako bi mogle voditi normalan život.
Federalna vlada na današnjoj sjednici je razriješila Novku Agić (SDP) dužnosti direktorice Zavoda zdravstvenog osiguranja i reosiguranja Federacije BiH zbog ispunjavanja uvjeta za odlazak u penziju, a za nove rukovodeće kadrove imenovani su kadrovi HDZ-a i SBB-a.
Terapiju za liječenje pacijenata oboljelih od metastatskog melanoma u Federaciji Bosne i Hercegovine treba uvrstiti na A listu Federalnog fonda solidarnosti koji djeluje unutar Zavoda zdravstvenog osiguranja i reosiguranja FBiH, zaključak je sastanka koji je potpredsjednica FBiH Melika Mahmutbegović održala s predstavnicima udruženja oboljelih pacijenata i relevantnih institucija.
Nakon što je šef Klinike za onkologiju KCUS-a Semir Bešlija u intervjuu za Klix.ba kazao da na listu lijekova za oboljele od karcinoma u posljednjih pet godina nije stavljen nijedan novi lijek, direktorica Zavoda zdravstvenog osiguranja i reosiguranja FBiH Novka Agić ističe da se lista konstantno zanavlja, ali da se na nju ne mogu stavljati lijekovi koje FZZO ne može platiti.
Onkološki pacijenti u Federaciji BiH od kraja prošle godine se suočavaju s nedostatkom lijekova koji su ključni u njihovoj borbi protiv opakih bolesti. Klinički centri i bolnice u januaru nisu imali osam vrsta lijekova, a prema informaciji Zavoda zdravstvenog osiguranja i reosiguranja FBiH, trenutno nedostaju tri lijeka.
Klinički centri u Federaciji BiH veće neko vrijeme se bore sa nestašicom lijekova za pacijente koji boluju od malignih bolesti. Iz bolnica ističu da im lijekovi nisu isporučeni, a direktorica Zavoda zdravstvenog osiguranja i reosiguranja FBiH tvrdi da je problem u tenderima, dobavljačima i finansijama. Nijedno opravdanje za oboljele nije prihvatljivo jer ovo nije prvi put da terapiju ne mogu primiti na vrijeme.
Oboljeli od malignih bolesti su očajni i ljuti zbog nestašice lijekova u Federaciji BiH i ovo nije prvi put da se tako osjećaju, kao ni da su dobili objašnjenje da je problem Zakon o javnim nabavkama. S nestašicom lijekova susretala se i Spomenka Hadžić, predsjednica Udruženja "Renesansa", koja ističe da se zbog nedostatka volje oboljelima oduzima pravo na život.