Odbranimo r(ij)eke
0

Balkan se ujedinio u borbi za zaštitu rijeka, ujedinilo se 20 aktivističkih pokreta

N. V.
Okupljanje aktivista u borbi za zaštitu rijeka Balkana
U Sarajevu je formiran regionalni savez "Odbranimo r(ij)eke Balkana" koji okuplja preko 20 pokreta sa ovog prostora.

"Voda je izvor života i ne može biti predmetom privatizacije i trgovine. Voda nije lična svojina nego ljudsko pravo. Na ovim principima i zajedničkoj borbi smo se i okupili", rekli su aktivisti.

Savez okuplja organizacije, udruženja, sindikate, formalne i neformalne inicijative iz regije u borbu za zdravu životnu sredinu, protiv zločina nad rijekama i ljudima.

"Ovo udruživanje snaga će nas dodatno ojačati, s ciljem dugotrajne i korjenite promjene odnosa institucija prema rijekama i vodi. Zbog ograničenih zaliha čista voda postaje najvažniji strateški resurs oko kojeg će se u decenijama koje dolaze sukobljavati politički, ekonomski, pa i vojni interesi. Balkan je još uvijek bogat kristalno čistim izvorima i divljim rijekama. Ali, na korak smo od uništenja tog bogatstva - naše rijeke na udaru su privatnog kapitala i tajkuna u sprezi sa korumpiranim vlastima", stoji u saopćenju saveza.

Kako navode, u ovom trenutku najveća prijetnja rijekama su male hidroelektrane (mHE).

"Zahtijevamo da se momentalno obustave svi radovi i projekti na našim rijekama i po hitnoj proceduri u svim državama Balkana donesu zakoni o zabrani gradnje mHE. Osim zabrane mHE, borimo se i za zaštitu vode i prava svih ljudi i živog svijeta na vodu kao osnovnog uslova života, a ne robu kojom se trguje. Dok god zakoni i države ne stanu u zaštitu naših voda, mi ćemo ih braniti – kao i dosad, srčano i bespoštedno. Sve rijeke Balkana - naše su zajedničke rijeke. Ujedinjeni, ne obaziremo se na državne strukture i podjele, imamo zajedničkog neprijatelja i zajedničko dobro na udaru. Svi smo na udaru 'svojih' vlasti i institucija i svi se moramo boriti protiv državne birokratije i stranačkih elita koje štite tzv. investitore (tajkune). Koliko god da je region posrtao i posrće pod teretom istorijskih podjela što je i iskorišteno da se Balkan i priroda učine lakim plijenom domaćih i stranih eksploatatora – naša borba za vodu je jedinstvena i otjelovljena u novoformiranom Savezu. Savez je otvoren za sve. Vjerujemo da će mnogi naći načina da se uključe u njegov rad, pozivamo dobronamjerne organizacije, obične ljude i aktiviste da nam se pridruže. Istovremeno, izjavljujemo da naša solidarnost ne poznaje granice, pa ni granice Saveza – svi koji brane rijeke i vodu imaju našu podršku i pomoć, bez obzira na članstvo. U našoj borbi računamo na sve naše kolege aktiviste i aktivistice i poručujemo im da oni mogu računati na nas", kazali su.

Njihova poruka je: "U okolnostima narastajuće društvene nejednakosti i nepravde, klimatske krize, izumiranja živog svijeta i sve većeg rizika od globalnih smrtonosnih zaraza i prirodnih katastrofa, apsolutni prioritet društava i država moraju biti opstanak, dostojanstvo i uravnotežen razvoj ljudskih zajednica i očuvanje živog svijeta, a to nije moguće bez čiste i dostupne vode. Pravo na vodu je pravo na opstanak".

Organizacije i inicijative sa osnivačkog sastanka su "​Neretvica - Pusti me da tečem", Klub sportskih ribolovaca "Travnik", "Eko Gotuša", "Zajedno protiv mHE - Pliva", "Pravo na vodu", "Sačuvajmo planinske reke Kraljeva", "Sačuvajmo rijeke Crne Gore", "Stop MHE na Kasindolskoj rijeci", nezavisna novinarka i aktivistica Iva Anzulović,  "Aarhus centar u BiH", "EU MAJSKI CVIJET", "Centar za životnu sredinu", "Spasimo plavo srce Evrope", Fondacija "Atelje za društvene promjene - ACT", Član "Rijeke BiH", "Crvena", MZ Kruščica, "EcoZ", "Pishtarët", "Odbranimo reke Stare Planine", Udruženje "Za Doljanku" Jablanica, PD "Treskavica" i "Eko Akcija".