Pitanje opstanka
60

10 godina čekanja: Udruženja traže od Vlade KS provedbu Zakona o zaštiti prava povratnika

S. H.
Nekoliko udruženja upitilo je otvoreno pismo vlastima Kantona Sarajevo zamjerajući im neprovođenje Zakona o o pravima osoba koja se iz KS vraćaju u mjesta prijeratnog boravka. Zamjerka je upućena jer ni u budžetu za 2024. nisu predviđena sredstva za provođenje zakona.

U dopisu javnosti i Vladi Kantona Sarajevo Udruženje “Pokret majki enklava Srebrenica i Žepa”, Udruženje žena Podrinja Bratunac, Udruženje “Srebreničke majke”, Udruženje građana “Žene Srebrenice”, Asocijacija studenata Srebrenice I Forum za saradnju i istraživanja upozoravaju da Skupština Kantona Sarajevo mora u Budžetu za 2024. godinu osigurati sredstva za Zakona o pravima lica koja se iz Kantona Sarajevo vraćaju u mjesta prijeratnog prebivališta koji je usvojen prije više od deceniju.

"Prošlo je deset godina od usvajanja Zakona o pravima lica koja se iz Kantona Sarajevo vraćaju u mjesta prijeratnog prebivališta (“Službene novine Kantona Sarajevo”, broj: 18/13 i 26/13). Ovim propisom su utvrđena dodatna prava koja u Kantonu Sarajevo mogu ostvariti lica koja su se dobrovoljno vratila i prijavila prebivalište u mjesto prijeratnog prebivališta u Republiku Srpsku i Brčko Distrikt Bosne i Hercegovine i koja su imala boravište u Kantonu Sarajevo po osnovu statusa raseljenog lica ili koja su se dobrovoljno vratila i prijavila prebivalište u mjesto prijeratnog prebivališta u Republiku Srpsku i Brčko Distrikt Bosne i Hercegovine i koja su imala prebivalište u Kantonu Sarajevo kojem je predhodio status reseljenog lica”, pojašnjavaju u dopisu.

Ovim zakonom se uređuje ostvarivanje prava iz oblasti zdravstvene zaštite, boračko-invalidske zaštite i socijalne zaštite i zaštite porodice sa djecom. Premda je Zakon utvrdio način podnošenja zahtjeva, te utvrđuje da od dana podnošenje zahtjeva lice stupa u pravo, ne postoji javnodostupni dokument nadležnih ministarstava koje propisuje uputu o postupanju. Odgovorni za nadzor zakonitosti su Ministarstvo za rad, socijalnu politiku, raseljena lica i izbjeglice Kantona Sarajevo, Ministarstvo za boračka pitanja Kantona Sarajevo i Ministarstvo zdravstva Kantona Sarajevo u skladu sa svojim nadležnostima.Članom 14. ovog Zakona je propisano da inspekcijski nadzor nad primjenom ovog zakona vrši Kantonalna uprava za inspekcijske poslove i Upravna inspekcija Ministarstva pravde i uprave Kantona Sarajevo.

“Do današnjeg dana, uprkos nekoliko inicijativa i zastupničkih pitanja u Skupštini Kantona Sarajevo, zajedničkih inicijativa i prijedloga, nema informacija o utrošku sredstava za provedbu obaveza ovih ministarstava po osnovu Zakona. Smatramo da nadležna ministarstva nisu: na svojim internetskim stranicama nisu jasno i nedvosmisleno objasnili proceduralne korake i pravne uslove neophodne za stjecanje prava predviđenih ovim Zakonom; nisu koncipirali, proizveli, niti distribuirali službeno Uputstvo o primjeni Zakona, kao ni adekvatno informirali prvostepene organe o detaljima i procedurama za implementaciju istog; u kantonalnom budžetu za prethodne godine, kao ni u Nacrtu budžeta za fiskalnu godinu 2024., nisu osigurali posebnu budžetsku stavku ili liniju koja bi bila specifično namijenjena za provedbu odredbi ovog Zakona. Nisu izdvojili finansijska sredstva, niti poduzeli konkretne korake u smislu prilagodbe i ažuriranja dokumentacije, obrasca, informativnih letaka i drugih sredstava za informisanje zainteresiranih strana o načinu pristupa i ostvarivanja prava predviđenih Zakonom. Nisu adekvatno niti pravovremeno odgovarali na brojna zastupnička pitanja koja se odnose na primjenu ovog Zakona. U slučajevima kada su odgovori bili dati, oni nisu bili relevantni ili su se odnosili na izolirane slučajeve podrške unutar entiteta Republike Srpske, što ne odražava opći pristup i sistemsku primjenu Zakona”, stoji u pismu udruženja povratnika sa područja RS-a.

Ovaj Zakon propisuje uvođenje lica u trajno pravo – a ne u pravo koje se rješava od slučaja do slučaja. Ministarstva svojim postupanjem to nisu omogućila.

“Ukoliko se u Nacrtu Budžeta za 2024. godine ne nađu odvojena sredstva na odvojenim linijama pri Ministarstvu zdravstva Kantona Sarajevo (Sredstva za prava iz člana 6. Zakona o licima koja se vraćaju u RS i BDBiH), pri Ministarstvo za boračka pitanja Kantona Sarajevo (Sredstva za prava iz člana 5. Zakona o licima koja se vraćaju u RS i BDBiH), te pri Ministarstvu za rad, socijalnu politiku, raseljena lica i izbjeglice Kantona Sarajevo (Sredstva za prava iz člana 5. Zakona o licima koja se vraćaju u RS i BDBiH), prijavit ćemo nadležne prema Kantonalnoj upravi za inspekcijske poslove i Upravnoj inspekciji Ministarstva pravde i uprave Kantona Sarajevo zbog neprimjene zakona i “šutnje administracije”, te ćemo tražiti utvrđivanje odgovornosti.

“Imajući u vidu sve navedeno, smatramo da je ključno da se poštuju i detaljno implementiraju sve odredbe Zakona o pravima lica koja se iz Kantona Sarajevo vraćaju u mjesta prijeratnog prebivališta. Neophodno je da nadležna ministarstva poduzmu konkretne korake za osiguranje transparentnosti u postupku ostvarivanja prava i pridržavanja propisanih procedura, kako bi se povratnicima omogućio jednak pristup svim predviđenim pravima i uslugama. Također, insistiramo na tome da se u Nacrtu Budžeta za 2024. godinu predvide odvojena sredstva za primjenu ovog Zakona, kao i na neodložnom izvršavanju svih obaveza koje proizlaze iz Zakona. Nedostatak adekvatnog finansiranja i provedbe Zakona direktno ugrožava prava povratnika i suprotstavlja se osnovnom cilju i duhu Zakona”, zaključuju u pismu koje potpisuju.

Trenutno je u toku Javna rasprava o Nacrtu Budžeta Kantona Sarajevo za 2024. Godinu. Premda je Vlada poduzela korake ka uspostavi Ureda za Srebrenicu, pitanja zaštite zakonom zagarantovanih prava povratnika iz Kantona Sarajevo u RS – utvrđena zakonom iz 2013. godine još uvijek nisu provedena. Vrijedi napomenuti da je predlagač propisa 2013. bio današnji ministar vanjskih poslova Elmedin Konaković, a da je zakon usvojen u hitnom postupku bez glasova protiv.

U julu 2022. Godine Skupština je Skupština Kantona Sarajevo usvojila Inicijativu koja se tiče pristupa zdravstvenoj, boračko-invalidskoj i socijalnoj zaštiti lica koja su se iz KS vratila u prijeratna prebivališta po osnovu ovog Zakona, a koju su tada potpisali Mahir Dević (SDA), Zvonko Marić (SBB), Igor Stojanović (SDP), Elvis Vreto (NIP) i Vibor Handžić (NS).