To je ujedno bio primarni cilj tog projekta, a konačni, koji treba biti realiziran u narednim godinama, jeste smanjenje neprihodovane vode u KS na ekonomski prihvatljiv nivo.
Nedim Šečić, pomoćnik direktora za tehničke poslove vodovoda iz Zenice, angažiran kao ekspert u ViK-u, predstavio je aktivnosti koje su provedene u okviru tog projekta i planove.
Kazao je, među ostalim, da je Kantonalno javno komunalno preduzeće Vodovod i kanalizacija Sarajevo (ViK) opremljeno kompletnom opremom za mjerenje, detekciju kvarova i monitoring gubitaka.
U vezi s aktivnosti koja se odnosila na popravku prijavljenih, zatečenih kvarova, Šečić je naveo podatak da je od sredine oktobra prošle godine na sistemu vodosnabdijevanja otklonjeno 3.315 kvarova.
Posebno odjeljenje, kako je dodao Šečić, bavilo se pitanjem nelegalne potrošnje i krađe vode te ono nastavlja raditi u kontunuitetu.
Izvršena je kontrola 5.967 potrošača, utvrđeno je 510 manipulacija i dosad je ukupno naplaćeno 216.669 KM, a tim potrošačima fakturisano je 834.015 KM. Naglasio je da je, bez obzira na sve probleme, veliki dio planiranih aktivnosti uspješno završen.
Vodovod je sistem koji se, prema riječima ministra komunalne privrede i infrastrukture KS Senada Hasanspahića, mora stalno unapređivati i u tom cilju su sačinjene mjere i uključeni stručni ljudi.
Dodao je da predstoji realizacija sredstava EBRD-a namijenjena za rekonstrukciju vodovodne mreže, a kredit će, kako je poznato, biti realiziran u tri tranše.
Direktorica ViK-a Azra Muzur dodala je da u Kantonu Sarajevo nema dnevnih, niti noćnih redukacija te da intenzivno rade na stabilizaciji sistema vodosnabdijevanja. Do obustava u isporuci vode dolazi ukoliko se radi o kvaru i popravkama kvarova kada se sistem zbog pritiska mora zatvarati.
U vezi s realizacijom prve tranše EBRD kredita od 10 miliona eura, Muzur je rekla da bi se, pored tri potisna cjevovoda, među većim projektima trebala raditi rekonstrukcija tri velike pumpne stanice: Bačevo, Alipašin most i Centar.