Adis Ahmetović: Princip "legitimnog političkog predstavljanja" produbio bi podjele u BIH
"Sveobuhvatna reforma Izbornog zakona korak je prema političkoj stabilizaciji i jačanju pluralističkog demokratskog civilnog društva u Bosni i Hercegovini", ističe mladi političar.
Pregovori o reformi izbornog zakona stoga, prema njegovim riječima, moraju uključiti potrebne reformske procese za jačanje izbornog procesa i eliminirati postojeću diskriminaciju.
"Suštinska provedba odluka Evropskog suda od ljudska prava, kao što je presuda Sejdić-Finci iz 2009. godine, apsolutno je ključna u reformi izbornog zakona. Najvažniji politički cilj mora biti prevladavanje etničkih podjela u zemlji. Raspravljano načelo 'legitimnog političkog predstavljanja', s druge strane, doprinijelo bi produbljivanju podjela i otežalo bi provedbu odluka", naglašava Adis Ahmetović, zastupnik u Bundestagu.
Pritom, međutim, trenutni pregovori o sveobuhvatnoj izbornoj reformi ne smiju dovesti do odgode oktobarskih izbora 2022.
"Održavanje izbora u oktobru trebalo bi biti prioritet. Oni moraju biti pošteni, transparentni i bez manipulacija. Ako pregovori o reformi izbornog zakona ne daju rezultat prije izbora u skladu s presudama Evropskog suda u ljudska prava, među ostalima, novi pokušaj sveobuhvatne reforme Izbornog zakona treba napraviti ubrzo nakon izbora", rekao je rekao je zastupnik u Bundestagu.
Podsjetimo da na principu takozvanog legitimnog predstavljanja insistiraju predstavnici HDZ-a.
Ovih dana u Neumu se vode sveobuhvatni pregovori o Izmjenama Izbornog zakona ali nikakav dokument još nije prihvaćen, niti je poznato da li ima približavanja stavova.