Bez dokaza
7

Advokat Ademović: Sigurnosne agencije Keskina još tretiraju kao prijetnju

I. Č.
Nedim Ademović (Foto: Arhiv/Klix.ba)
Nedim Ademović (Foto: Arhiv/Klix.ba)
Advokat Nedim Ademović, koji zastupa turskog državljanina Fatiha Keskina, saopćio je da sigurnosne agencije Fatiha Keskina još uvijek tretiraju kao sigurnosnu prijetnju, iako u sudskom postupku nisu dostavile bilo kakav dokaz koji bi potkrijepio takvu ocjenu.

"Služba za poslove sa strancima je u odnosu na gospodina Fatiha Keskina prvobitno donijela dva rješenja, prvo, kojim se utvrđuje da isti predstavlja prijetnju za nacionalnu sigurnost i javni red, te mu se poništava boravišna dozvola i nalaže napuštanje BiH sa zabranom ulaska u roku od tri godine (u daljnjem tekstu prvo rješenje) i drugo, kojim se isti stavlja pod nadzor u Imigracioni centar u Istočnom Sarajevu (u daljnjem tekstu drugo rješenje)", saopćilo je Advokatsko društvo Ademović, Nožica i partneri.

Navode da je u odnosu na prvo rješenje izjavljena žalba Ministarstvu sigurnosti i da o žalbi još uvijek nije odlučeno, tako da rješenje, do konačnosti, ne proizvodi nikakve pravne posljedice. U odnosu na drugo rješenje, prvobitno je izjavljena žalba Ministarstvu sigurnosti, koje je žalbu odbilo, da bi potom, po podnesenoj tužbi (upravni spor) Sud BiH usvojio tužbu i presudom od 16. decembra 2019. godine poništio rješenje kojim se gospodin Keskin stavlja pod nadzor u Imigracioni centar u Istočnom Sarajevu.

"Služba za poslove sa strancima je isti dan po donošenju presude Suda BiH dozvolila gospodinu Keskinu napuštanje Imigracionog centra u Istočnom Sarajevu. Međutim, kako i dalje sigurnosne agencije gospodina Keskina tretiraju kao sigurnosnu prijetnju (iako u sudskom postupku nisu dostavile bilo kakav dokaz koji bi potkrijepio takvu ocjenu) Služba za poslove sa strancima je 16. decembra 2019. godine donijela novo rješenje o stavljanju pod nadzor kojim se, umjesto mjere smještanja pod nadzor u imigracioni centar, gospodinu Keskinu izriče blaža mjera obaveznog javljanja odjeljenju Službe za poslove sa strancima u Bihaću, tri puta sedmično, te mu se ograničava kretanje na region između Bihaća i Sarajeva", navodi se u saopćenju.

Dodaju da advokatsko društvo u narednom periodu čeka odluku Ministarstva sigurnosti po izjavljenoj žalbi na prvo rješenje te će, u slučaju negativne odluke po žalbi, pokrenuti upravni spor pred Sudom BiH.

"U međuvremenu, izjavit ćemo žalbu protiv Rješenja Službe za poslove sa strancima od 16. decembra 2019. godine, jer smatramo da nakon Presude suda BiH, tj. nedokazanosti okolnosti da gospodin Keskin predstavlja prijetnju za nacionalnu sigurnost, ne postoje razlozi da on bude pod bilo kakvim mjerama nadzora", saopćeno je iz Advokatskog društva Ademović, Nožica i partneri.