Sindikat očajan
20

Agenciji za lijekove prijeti gubljenje licence ukoliko im se ne odobre nova zapošljavanja

N. V.
Iz Agencije za lijekove i medicinska sredstva uposlenici sve više odlaze, a problem manjka radnika koji bi na kraju mogao dovesti i do gubljenja licence raste. Iz Sindikata poručuju da su očajni i mole da im se odobri prijem zaposlenika.

Borba za popunjavanje upražnjenih radnih mjesta u Agenciji za lijekove i medicinska sredstva traje već neko vrijeme. Sa tih radnih mjesta prethodni radnici su otišli zbog penzionisanja, umiranja, a novi ne dolaze iako postoje već obezbijeđena budžetska sredstva za njih.

Zbog toga se iz Sindikata Agencije za lijekove i medicinska sredstva pitaju zašto Vijeće ministara BiH, odnosno Ministarstvo finansija i trezora ne želi da im odobri upošljavanje prijeko potrebnih radnika.

Predsjednik Sindikata Ramo Rustemović kaže kako Agencija nema čak ni pralju laboratorijskog posuđa, a da u kontrolnom laboratoriju radi svega 35 do 40 ljudi. Također pojašnjava da je za normalan nastavak rada Agencije potrebno uposlenje minimalno 11 osoba.

Ukoliko se na ove pozicije hitno ne uposle novi stručni ljudi, Rustemović kaže kako su svjesni toga da im slijedi gubljenje certifikata ISO 17025. To bi značilo da u Bosni i Hercegovini više neće niko moći da radi kontrole lijekova, vakcina i provjere kvaliteta lijeka.

Takav scenario je nedopustiv i u normalno zdravstveno vrijeme, a u periodu epidemije koronavirusa predstavlja i ogromnu štetu po stanovništvo. Rustemović pita vlast - ukoliko Agencija izgubi licencu, ko će biti kriv za poremećaj tržišta lijekova?

Osim što već postoje finansijska sredstva u budžetu za ovih 11 potrebnih farmaceutskih stručnjaka, Agencija za lijekove i medicinska sredstva, prema riječima Rustemovića, puni budžet otprilike sa 12 miliona KM na godišnjem nivou stoga nema razloga im se ne odobri upošljavanje.

S druge strane farmaceuti nisu dovoljno plaćeni za svoj rad zbog čega oni mlađi pretežno odlaze van zemlje.