Za dan održavanja referenduma utvrđuje se prva nedjelja po isteku 50 dana od dana stupanja na snagu ove odluke.
To znači da bi referendum u RS-u trebalo da bude održan u nedjelju, 19. novembra, ukoliko odluku ne suspenduje Narodna skupština RS-a, kako je to najavio entitetski predsjednik Milorad Dodik.
Referendumsko pitanje o kojem bi se građani RS-a trebalo da izjasne glasi: “Da li podržavate neustavno i neovlašćeno nametanje zakona od strane visokog predstavnika međunarodne zajednice u Bosni i Hercegovini, posebno nametnute zakone o Sudu i Tužilaštvu BiH i primjenu njihovih odluka na teritoriji RS-a”.
Uz odluku o referendumu u "Službenom glasniku RS-a“ je 20. septembra objavljen i skupštinski zaključak u vezi s odlukom o raspisivanju referenduma u kojem se kaže da, entitetski parlament, shodno Zakonu o referendumu i građanskoj inicijativi, zadužuje Komisiju za izbor i imenovanje da pripremi prijedlog odluke o imenovanju Republičke komisije za provođenje referenduma.
Narodna skupština RS-a je sjednici 15. jula 2015. donijela odluku o raspisivanju ovog referenduma, ali ona sve do 20. septembra ove godine nije bila objavljena u "Službenom glasniku RS-a“, što je kritikovala opozicija uz tvrdnju da je Milorad Dodik manipulisao referendumom.
On je, međutim, naveo da najavljena suspenzija odluke o referendumu o Sudu i Tužilaštvu BiH nije trajno odustajanje, a ostat će na Narodnoj skupštini i institucijama da to pitanje ponovo problematizuju i ukoliko se, kako je kazao, ne bude poštovao Ustav i Dejtonski sporazum.
Dodao je i da će za neku eventualnu narednu odluku o referendumu trebati konsenzus, a da opozicija ne podržava izjašnjavanje građana o ovom pitanju.
Odluku o suspenziji trebalo bi, kazao je, usvojiti na jednoj od narednih sjednica Narodne skupštine, a zasad nije zakazan tačan termin.
Ambasadorica SAD-a u Bosni i Hercegovini Maureen Cormack nedavno je naglasila da referendum mora biti otkazan, ne samo suspendovan ili privremeno obustavljen.