Ako se u narednim danima ne usvoji Zakon o sprečavanju pranja novca, BiH čekaju teške finansijske posljedice
Na toj sjednici 10 delegata je podržalo da se o Zakonu raspravlja po hitnoj proceduri, ali četiri delegata iz entiteta RS su bila protiv te je zahtjev odbijen jer nije imao entitetsku većinu.
Ono što je najbitnije reći u ovom momentu jeste da vrijeme ističe. Predstavnici MONEYVAL-a, od čijeg izvještaja će ovisiti sudbina BiH u kontekstu stavljanja na sivu listu, borave u našoj zemlji od 12. do 28. februara. U njihov izvještaj ući će isključivo zakonski i podzakonski akti koji u trenutku njihove posjete budu na snazi.
Zato je izuzetno važno da se do kraja njihove posjete u Domu naroda usvoji pomenuti zakon i objavi u Službenom listu, a osam dana od tog trenutka stupit će na snagu. S obzirom da je do kraja njihove posjete ostalo još svega 14 dana, jasno je da nam je ostalo još svega nekoliko dana za usvajanje u Domu naroda.
Apel da se što prije zakaže sjednica uputio je šef kluba Bošnjaka u Domu naroda PSBiH Šefik Džaferović. On je danas za Fenu kazao da još nije obaviješten o održavanju sjednice ali smatra da se ona do sada već trebala održati.
"Bolje je održati danas nego sutra, jer se radi o važnom zakonu koji se tiče rejtinga BiH kod međunarodnih finansijskih institucija. Ako se ne usvoji taj zakon BiH može dospjeti na "sive" i "crne" liste međunarodnih institucija, što bi svakako bilo otežavajuće za građane BiH, ali i za insitucije BiH", kazao je Džaferović.
Zato smatra da sjednicu treba održati što prije, a kada je u pitanju stav Stranke demokratske akcije povodom Zakona o sprječavanju pranja novca i finansiranja terorističkih aktivnosti, kazao je da je SDA taj zakon podržala i prošli put i "naravno je da ćemo ga podržati i ovaj put kada bude sjednica".
Istaknuo je da SDA stavlja interese države na prvo mjesto.
"Ovo je zakon koji se tiče porvorazrednog interesa BiH, tiče se rejtinga BiH i evropskog puta BiH. Prema tome, bez obzira što je SDA opozicija, podržat ćemo taj zakon kao što smo i mnogo puta do sada radili i kao što ćemo i u buduće raditi", zaključio je Džaferović.
Pojašnjava da ga je Klub Bošnjaka već podržao na prošloj sjednici.
"Nije zapeo u parlamentarnoj proceduri zbog stava opozicije, nego zbog neslaganja u parlamentarnoj većini. U tome je problem", rekao je.
Da se sazove sjednica apelovala je prije nekoliko dana i Delegacija EU u BiH koja je naglasila da je važno da se to desi do kraja ove sedmice.
A, ako se to ne desi i na kraju naša zemlja završi na sivoj listi, bit će ugrožen veliki broj investicija, što će neminovno ugroziti ekonomiju države.
Osim u kontekstu izvještaja MONEYVAL-a, zakon o sprečavanju pranja novca važan je jer je to jedan od tri zakonska prioriteta da naša zemlja u martu dobije pozivan izvješta Evropske komisije i zeleno svjetlo za otvaranje pregovora.