Zatražene smjene
33

Aktivisti upozoravaju na kolaps Doma zdravlja u Tuzli, pacijenti mjesecima čekaju na preglede

A. K.
Dom zdravlja u Tuzli (Foto: A. K./Klix.ba)
Dom zdravlja u Tuzli (Foto: A. K./Klix.ba)
Dom zdravlja u Tuzli se nalazi pred kolapsom, tvrdnje su aktivista, ali i pacijenata koji svojim iskustvima ukazuju na neadekvatno pružanje zdravstvene zaštite. Sada već bivšem direktoru je istekao mandat, a Upravni odbor čija se smjena traži, imenovao je vršioca dužnosti.

Višemjesečna čekanja na specijalističke preglede, ali i redovi ispred ulaza, konstantna su realnost Doma zdravlja u Tuzli koji se suočava sa nedostatkom kadra. Ovaj hronični problem sve je vidljiviji, a stanje dodatno usložnjava i činjenica da pacijenti po nekoliko mjeseci čekaju na očitavanje nalaza jer su aparati u kvaru.

"S obzirom na to da sam osoba koja ima problema sa kičmom, kukovima i gihtom nekoliko pretraga sam morala obaviti u Domu zdravlja u Tuzli. Nakon što su izvršena snimanja i urađene potrebne analize, na očitavanje nalaza sam čekala devet mjeseci. Izgovori osoblja su se ogledali u tome da nemaju dovoljno kadra, ali i da im aparati nisu u funkciji", kaže nam pacijentica M. B. iz Tuzle, kojoj se u periodu čekanja zdravstveno stanje pogoršalo.

U vrijeme infekcije koronavirusom, Tuzlak A. D. također se susreo sa problemima u adekvatnom pružanju zdravstvene zaštite u Domu zdravlja kojem pripada. Nakon testiranja i analiza krvi koje su obavljene u kratkom roku, stvorili su se problemi.

"U periodu infekcije moj porodični ljekar me uputio na RTG pluća, međutim to u adekvatnom vremenskom periodu u Domu zdravlja nisam mogao obaviti jer im aparat nije radio skoro mjesec dana. Nakon toga, zbog izraženih postcovid simptoma ljekar me uputio na pregled kod interniste, koji je prvi slobodan termin imao tek za tri mjeseca. U strahu za zdravlje na kraju sam odlučio da sve dodatne pretrage obavim u privatnoj poliklinici", kaže nam A.D.

Na sve probleme koji postoje u Domu zdravlja u Tuzli već dvije godine ukazuju i iz tamošnjeg aktivističkog pokreta Karton revolucija. Razlog lošeg položaja pacijenata vide u neradu u upravi Doma zdravlja, a već su zatražili i smjenu Upravnog odbora.

"Karton revolucija traži ostavku čitavog Upravnog odbora Doma zdravlja Tuzla jer su upravo oni najodgovorniji za kolaps zdravstvene zaštite u Tuzli. Upravni odbor nije poštovao zakon. Nezavisni revizor je još u junu 2022. godine u izvještaju utvrdio da direktor nije donosio strateški plan, nije izvještavao o realizaciji strateškog i operativnog plana, nije podnosio Upravnom odboru izvještaje, nije poštovao odredbe ugovora sa Zavodom zdravstvenog osiguranja TK i još čitav niz drugih propusta koji su se desili jer Upravni odbor nije uradio svoj dio posla, a koje su za posljedicu imale kolaps sistema u Domu zdravlja Tuzla", kaže za Klix.ba član Karton revolucije Adi Selman.

Inače, pod pritiskom Karton revolucije i ostale javnosti, Upravni odbor Doma zdravlja u Tuzli je zasjedao te je donio odluku o imenovanju novog vršioca dužnosti direktora, a riječ je o dojučerašnjem pomoćniku direktora za Sektor medicinskih poslova Samiru Mačkoviću. On je došao na mjesto vršioca dužnosti nakon što je Suadu Bijediću istekao drugi mandat.

"Od 6. februara 2023. do jučer Suad Bijedić je protuzakonito obavljao funkciju direktora, a to mu je omogućio Upravni odbor. Naime, članovi Upravnog odbora nisu u novembru mjesecu prošle godine raspisali javni konkurs za imenovanje novog direktora čime su prekršili Zakon o zdravstvenoj zaštiti FBiH i Statut ustanove", ističe Selman, pozivajući se na zvanični izvještaj Ureda za reviziju institucija u FBiH u kojem je navedeno da je Bijedićev drugi četverogodišnji mandat stupio 6. februara 2019. godine, a kao takav je trebao isteći 6. februara ove godine.

Za razliku od Karton revolucije, ali i revizorskog izvještaja, sada već bivši direktor Suad Bijedić svoj osmogodišnji rad ocjenjuje perfektnim i bez bilo kakvih mrlja, osvrnuvši se i na periode u kojima je obnašao funkciju.

"U mandatu direktora Doma zdravlja Tuzla sam bio do jučer (27. marta, op.a.). Po Zakonu o zdravstvenoj zaštiti, nakon dva puna mandata funkcija direktora se više ne može obavljati. Meni je mandat sasvim regularno istekao, a Upravni odbor je imenovao novog vršioca dužnosti. Moj prvi mandat je bio od 27. marta 2015. do 27. marta 2019., a nakon toga od 27. marta 2019. do 27. marta 2023. godine. U svome radu nisam imao niti jednu mrlju, osim pojedinih ljudi koji su se bavili spinovima. Ja i dalje ostajem zaposlenik Doma zdravlja Tuzla i to je sve što vam mogu reći", izjavio je Bijedić za Klix.ba.

Dom zdravlja sa poliklinikom "Dr. Mustafa Šehović" je zdravstvena ustanova koja obavlja primarnu zdravstvenu zaštitu i specijalističko-konsultativnu zdravstvenu djelatnost za pripadajuću populaciju svih dobnih skupina.

U 2023. ova zdravstvena ustanova obilježava stotu godišnjicu postojanja, ali, nažalost, svoj veliki jubilej dočekuje uz brojne probleme o kojima se u javnosti sve više govori.