Sporan dio izvještaja
75

Aktivisti žestoko kritikovali Schmidta zbog stava o koncesiji u Varešu: "Doprinosi pravnoj nesigurnosti"

V. K.
Christian Schmidt (Foto: I. L./Klix.ba)
Christian Schmidt (Foto: I. L./Klix.ba)
Fondacija Atelje za društvene promjene reagovala je na istup visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini, a u kojem je stao u odbranu koncesije u Varešu odnosno prenamjene državne imovine.
Aktivisti su Schmidtov istup ispred OHR-a ocijenili kao proinvestitorski kao i pokušaj amnestiranja britanskog Adriatic Metalsa.

"U izvještaju visokog predstavnika Christiana Schmidta koji će uskoro predstaviti Vijeću sigurnosti Ujedinjenih nacija sadržan je i dio u kojem ova institucija oštro kritikuje odluku Ustavnog suda Bosne i Hercegovine o poništenju neustavne odluke Vlade FBiH koja je britanskom Adriatic Metalsu omogućila da iskrči više hektara visokovrijednih vareških šuma za potrebe pokretanja proizvodnog procesa u rudniku olova, cinka i barita i pratećih plemenitih metala. Spomenuta odluka i rješenja koja su donesena na osnovu nje isključili su državni nivo iz cijelog procesa, čime je Vlada FBiH, igrajući se države, ustupila na privremeno korištenje Adriatic Metalsu čak 72.000 kvadratnih metara državnog šumskog zemljišta, dajući saglasnost da ga pretvore u građevinsko", navode aktivisti.

Kako ističu, nameće se i pitanje da li visoki predstavnik podržava strane interese u BiH te da li time doprinosi i pravnoj nesigurnosti.

"Ovakav stav Visokog predstavnika predstavlja prijetnju pravnoj sigurnosti u našoj državi. Schmidtov izvještaj, namijenjen široj javnosti i međunarodnim akterima, šalje zabrinjavajuću poruku da je moguće zanemariti i dovesti u pitanje odluke najvišeg suda u zemlji. Takva retorika dodatno podržava one političke lidere koji godinama, isključivo zbog vlastitih interesa, odbijaju provoditi odluke Ustavnog suda. Schmidt u svom izvještaju izražava 'zabrinutost' da bi odluka Ustavnog suda mogla usporiti razvoj u zemlji pa osjećamo potrebu da ukažemo na nekoliko činjenica", pojašnjavaju.

Navode kako OHR ima punu slobodu i mogućnost da, radeći s domaćim vlastima, doprinese konačnom rješavanju pitanja državne imovine. Gotovo 20 godina nije ostvaren konkretniji pomak na ovom planu.

"Već 15 godina entitet FBiH nema Zakona o šumama, što ostavlja katastrofalne posljedice po stanje šuma koje su jedan od najznačajnijih resursa ovog entiteta i cijele države. Bili bismo sretni ako bi OHR, koristeći autoritet i ovlaštenja koja mu stoje na raspolaganju, dao doprinos i ubrzao proces konačnog usvajanja temeljnog propisa za oblast šumarstva u entitetu FBiH, kao i okvirnog Zakona o šumama Bosne i Hercegovine. Tokom ovih 15 godina nismo primijetili raspoloženje za nešto takvo. Britanski Adriatic Metals za potrebe realizacije investicije koju OHR srčano brani izvršio je nelegalnu, golu sječu 524,24 metara kubnih drvne mase u visokim državnim šumama na području Vareša. Spomenuta sječa provedena je u šumama u državnom vlasništvu bez prethodne saglasnosti, doznake stabala za sječe i odobrenja nadležnog organa, čime su direktno ugroženi opstanak šuma i njihove ekološke funkcije", saopćili su.

Na kraju, govorili su i o tome šta ih posebno zabrinjava.

"Ono što posebno zabrinjava je da se Schmidt svojim stavom priključio političkim elitama koje favorizuju strane rudarske kompanije na štetu domaćih interesa, čime otvara vrata neokolonijalizmu u Bosni i Hercegovini. Umjesto da zaštiti ustavni poredak ove države, što je njegova primarna zadaća, Schmidt pruža podršku interesima stranih korporacija koje eksploatišu naše resurse. Pozivamo sve odgovorne aktere da zaštite ustavni poredak i interese građana i građanki Bosne i Hercegovine. Visoki predstavnik, umjesto da doprinosi destabilizaciji, treba da podrži Ustavni sud i pravnu državu", zaključuje se u saopćenju.