Budite odgovorni
64

Alkohol i volan su najgora kombinacija: To je jedna pogrešna odluka koja razara čitave porodice

A. L.
Pripadnik MUP-a KS Samir Delić (Foto: Klix.ba)
Pripadnik MUP-a KS Samir Delić (Foto: Klix.ba)
Saobraćajne nesreće u kojima učestvuju osobe u alkoholiziranom stanju česta su pojava u Bosni i Hercegovini. Uprkos brojnim policijskim kampanjama u kojima se ukazuje na opasnost vožnje u alkoholiziranom stanju, još uvijek postoji veliki broj nesavjesnih vozača. Donosimo prvi od tri nastavka serijala o svjedocima prometnih nesreća, hrabrim pojedincima koji su prvi na crti kada se dogodi najgore – policajci, doktori i vatrogasci.

Brojne policijske kampanje pokušavaju urazumiti ovakvu vrstu vozača i generalno da ni u kojem slučaju ne sjedaju za volan, čak ni za bicikl ni romobil ako su konzumirali alkohol. Na taj način mogu da spriječe najtužnije vijesti koje svake sedmice možemo da čitamo medijima. Mogu spriječiti suze roditelja koji su djecu ispratili u školu, na fakultet ili na posao i više ih nisu vidjeli.

Uposlenik Odjeljenja za saobraćajne istrage Sektora uniformisane policije MUP-a KS Samir Delić govorio nam je o svojim iskustvima kad su u pitanju uviđaji sa saobraćajnih nesreća u kojima su učestvovale osobe u alkoholiziranom stanju.

On nam je iznio svoja iskustva koja najbolje oslikavaju zašto osobe koje su u alkoholiziranom stanju nikad ne trebaju sjedati za volan.

Kaže da od 2009. godine radi na istragama i poslovima istražitelja za saobraćajne istrage i da su većinom osobe koje su u alkoholiziranom stanju, a učesnici su u nesreći, i skrivili tu nesreću.

"Vozači precjenjuju sebe, alkohol im usporava refleks"

"U tim slučajevima bilo je smrtnih posljedica, ali većinom se radilo o tjelesnim povredama sa trajnim, kako tjelesnim tako i psihičkim posljedicama na povrijeđene", kaže nam Delić.

Ne trebamo biti kao društvno zadovoljni sve dok imamo i jedan slučaj u kojem u nesreći učestvuje osoba koja je konzumirala alkohol. Takvog mišljenja je upravo Delić koji podcrtava da su policajcima život i zdravlje ljudi najbitniji.

Vozači koji sjedaju za volan pijani, osim što nekoga mogu usmrtiti, rizikuju da nekoga zauvijek ostave u invalidskim kolicima ili prikovanog za krevet. Stoga je važno naglasiti, ako pijete ne vozite.

"Ti neodgovorni vozači precjenjuju sebe i svoje vještine, a podcjenjuju opasnost. Čak i vrlo mala količina alkohola usporava reflekse, smanjuje vidno polje, smanjuje mogućnost rasuđivanja, narušava koordinaciju pokreta – što je posebno važno za vozače motocikala, i tako dalje", objasnio nam je Delić.

Uz sve to, za pogubnu kombinaciju dovoljno je i neiskustvo mladog vozača. U biti, kako kaže Delić, sve se može svesti na jednu rečenicu.

"U ovakvim slučajevima samo jedna kriva odluka, sjedanje za volan pod dejstvom alkohola, u nekoliko sekundi razori čitave porodice", dodaje naš sagovornik.

Ispričao nam je neka svoja iskustva s terena koja oslikavaju kako to izgleda kad nesavjesna osoba sjedne za volan.

"Imali smo slučaj da je vozač sa 2,39 promila alkohola u organizmu donio odluku, ne samo da vozi u stanju teškog pijanstva, već i da ima putnike u vozilu. Skrivio je nesreću u kojoj samo pukom srećom nije bilo poginulih, ali su u nesreći učestvovala četiri vozila i materijalna šteta je bila ogromna".

"U jednom slučaju, u kojem je vozač koji je uzrokovao nesreću imao 0,63 promila alkohola, poginuo je vozač motocikla, a njegova saputnica je zadobila teške povrede", dodao je.

Svi prizori imaju jednu zajedničku tačku - jezivi su

Kakav rizik je takva vožnja najbolje oslikava statistički podatak da prisustvo alkohola u krvi već od 0,6 promila utrostručuje rizik za nastanak saobraćajne nezgode.

Ako ste mislili da takvi vozači ugrožavaju samo sebe, svoje saputnike i druge učesnike u saobraćaju, varate se. Oni ugrožavaju i pješake te bicikliste koji su često među stradalim osobama u ovakvim situacijama.

"Svi ti prizori uvijek imaju jednu zajedničku tačku – jezivi su. Kad dođete na lice mjesta gdje je prethodno neko poginuo u saobraćajnoj nesreći, taj prizor uvijek na jeziv način prikaže na kako tragičan, bolan, mučan i užasan način se izgubi život. Sama činjenica da je u saobraćajnoj nezgodi izgubljen život jednog čovjeka, nikoga ne ostavlja ravnodušnim. I mi se nosimo s tim kroz život. Jer, nije samo otići na uviđaj i izvršiti ga, već i radnje koje slijede, a to je suočavanje sa porodicama kojima saopštavaš da njihovog najmilijeg više nema", podijelio je svoje iskustvo s nama Delić.

Kaže da to ostavlja dubok trag na učesnicima nesreće, ali i na policijskim službenicima.

Objašnjava i praktično kako sve izgleda od trenutka dolaska na mjesto nesreće.

"Zadatak vam je da rekonstruišete sve detalje kako je došlo do te saobraćajne nesreće i uz pomoć svih drugih stručnjaka uključenih u taj proces, precizno odredite kako i na koji način je nastupila posljedica. U tom procesu, u svom umu svi mi moramo do najsitnijih detalja proći sve te minute užasa koje su dovele do nečije smrti, invaliditeta ili neke druge teške posljedice. Kad na kraju zaključite da je uzrok toj ogromnoj tragediji alkohol – onda ste na neki način i ljuti. Jer, barem je tu prevencija najjednostavnija stvar na svijetu – ne sjedaš za volan, ne upravljaš ni motociklom, ni biciklom ni romobilom nakon što piješ. Ne može jednostavnije", zaključio je.

Ova priča dio je serijala Klix.ba napravljenog za kampanju Razmisli kompanije Molson Coors BH, s ciljem podizanja svijesti i edukacije javnosti o odgovornom konzumiranju, a ovo je druga godina kampanje.