Alma Čolo: Hapšenje Dodika se mora izvršiti, Konaković još nije prozreo Čovića
Čolo je kazala da je prije dvije godine napustila SDA, a da nije zadovoljna ni politikom Trojke na poziciji, ni politikom SDA za koju je kazala da je pasivna i da koristi ovu situaciju i slabosti Trojke da sebi prigrabi političke poene i osigura bolju poziciju pred sljedeće izbore,
"Oni kažu da ne mogu podmetati rame Trojki, ali mislim da moraju da pomognu državi, da postanu konstruktivna opozicija. U ovoj situaciji nema prostora za zakulisne igre i ko će pobijediti na sljedećim izborima. Mislim da je država u velikoj krizi i opozicija mora biti konstruktivna i pomoći poziciji da se kriza okonča u korist države", kazala je Čolo.
Čolo je kazala da ne razumije procjene sigurnosnih agencija vezano za hapšenja Dodika i da se odužilo, a da je svakim danom sve neizvjesnije.
"Kada se hapse kriminalne bande koje se bave međunarodnim kriminalom, narkoticima, svi su oni naoružani. Policijske agencije su dovoljno obučene, naoružane da procijene kako postupiti u takvoj situaciji", kazala je Čolo i navela da se zadatak treba i mora izvršiti i da ukoliko je određen pritvor protiv nekoga on mora biti izveden pred sudiju.
Kazala je da Milorad Dodik, Nenad Stevandić i Radovan Višković nisu bjegunci jer su na teritoriji države, javno se pojavljuju, ali ne žele da se dobrovoljno odazovu na pozive tužilaštva.
"Optužnica se ne može podići dok se ne prikupe svi dokazi i ispitaju osumnjičeni", kazala je Čolo.
Naglasila je da ih domaće institucije nisu ni pokušale privesti licu pravde i da je EUFOR po Dejtonskom sporazumu, tački 1A, odgovoran da osigura sigurno i stabilno okruženje, a da to treba osigurati u trenutku privođenja osoba.
Navela je i da je usvajanje odluke NSRS o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH također bio napad na ustavni poredak i da je to pokušaj rušenja ustavnog poretka jer je pokušaj da se eliminira Ustavni sud iz ustavnopravnog poretka.
"Vijeće sigurnosti je više odluka potvrdilo da visoki predstavnik ima pravo da donosi obavezujuće odluke. Obavezujuće odluke znači i zakone", kazala je Čolo.
Navela da je trebaju čitati presude Ustavnog suda BiH jer on tumači Ustav.
"Mi smo imali strukturalni dijalog za potpisivanje sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju. Tad je Evropska komisija kazala da ukoliko hoćete da idete u pregovore o potpisivanju sporazuma vi morate osnovati nezavisno Visoko sudsko i tužilačko vijeće. Hag je obavezao BiH da formira Sud i Tužilaštvo Bosne i Hercegovine kako bi preuzeli predmete ratnih zločina", kazala je Čolo.
Poručila je da bi Dodik sada sve vratio u 1992. godinu i da misli da to ne može.
Istakla je da joj se čini da je politika sile i politika moći postala relevantna u međunarodnim odnosima, ali da po njenoj zdravoj pameti Dodik ne bi trebao biti pregovarač u ime RS, ali da to ne znači da SNSD kao najjača partija ne može biti dio razgovora.
Izbor u Ustavni sud
Čolo je kazala da je iz dva izvora saznala ko će biti izabran u Ustavni sud Bosne i Hercegovine i prije nego što je objavljeno bodovanje.
"Ja mislim da je moja reakcija opravdana. Po meni je neopravdano da se ime kandidata unaprijed zna. Da samo ocjenjivanje kandidata traje mjesec dana. Ja sam bila nezadovoljna pozicijom na 10 mjestu imajući u vidu svoje dosadašnje iskustvo", kazala je Čolo i navela da je prije 11 godina u proceduri za Ustavni sud FBiH bila puno bolje rangirana.
Opisala je da je intervju vodio HDZ član, Mladen Bošković, dok članovi iz SDP i NiP-a nisu ništa pitali. Dva pitanja su postavili i stručni članovi.
"Kad sam vidjela da je čovjek koji je napisao da je bio na turističkim putovanjima vrijednovan više nego ja, u meni se nešto pobudilo", kazala je Čolo.
Ko se pita u vlasti
Čolo je kazala da HDZ iako ima 10 posto glasova zahtjeva paritet u svim aspektima i da nigdje ne piše da HDZ treba da ima jednu trećinu vlasti i da to ne piše ni u Ustavu BiH ni u jednom dokumentu.
"Naš ustavno-pravni sistem je kompleksan, disharmoničan, potrebno je mnogo znanja, dobri savjetnici da bi se razumjelo. Čini mi se da nema dobrog razumijevanja naše ustavnopravne situacije", kazala je Čolo.
Rekla da je stekla dojam da je Čović poručio da ako se želi SNSD izbaciti iz vlasti traži ustupak u vidu novog izbornog zakona u dijelu koji se tiče člana Predsjedništva BiH.
Naglasila je da HDZ prijedlog zakona nije u skladu s Ustavom BiH i presudama Evropskog suda za ljudska prava.
"Mislim da mu niko u ovako teškoj situaciji ne može isporučiti izborni zakon", kazala je Čolo.
Čolo je navela da smatra da je Elmedin Konaković suviše optimističan i da prijedlozi iz Neuma koji su se odnosili na elektorski model narušavaju principe o fer i demokratskim izborima jer nisu u skladu s pravilom jedan birač jedan glas i daju veća prava biračima iz kantona gdje su Hrvati većina.
"Ja mislim da nikad neće pristati da se iz Ustava BiH briše riječ Hrvat u Predsjedništvo i iz pet delegata. On je samo razgovarao, ali mislim da nema volju", kazala je Čolo i poručila da Čović nikad ne bi pristao da se to briše iz Ustava i da misli da Konaković to nije dobro prozreo.
Na kraju je poručila i da joj nije žao što je napustila SDA i da je mogla sada slobodno pričati, dok je kao članica SDA dobijala pozive od predsjednika sa pitanjem zašto je nešto kazala.
"Ja sam gledala cijeli ramazan slike s iftara dok se ruši ustavno-pravni poredak oni se slikaju i vesele se. U ovakvoj situaciji sam zabrinuta za državu i nije mi do slikanja", kazala je Čolo.
Cijeli intervju i gostovanje Alme Čolo u Klix Studiju možete pogledati na našem Youtube kanalu, kao i na portalu Klix.ba.
Također nas možete slušati i na Spotifyju, Apple Podcastu, Amazon Musicu i drugim platformama.