Šta radi pravosuđe?
29

Aluminij je neslavno propao: Radnici predugo vjerovali lopovskoj politici

R. D.
Foto: R. D./Klix.ba
Foto: R. D./Klix.ba
Aluminij je ugašen, a pokretanje bilo kakve proizvodnje u njemu ovisi o strateškim partnerima koje tek treba da pronađu neki svoj interes u kompaniji koja je dužna više od 400 miliona KM.
Dok radnici koji su proglašeni tehnološkim viškom očekuju uplatu otpremnina javnost čeka hoće li pravna država uperiti prst krivnje u nekog ko je od najprofitabilnije hercegovačke kompanije napravio utopljenika

Aner Žuljević, doktor ekonomskih nauka, zastupnik SDP-a u Domu naroda FBiH i dobar poznavatelj prilika u mostarskoj kompaniji kaže kako je nažalost danas svima jasno, a posebno radnicima, da su sva obećanja o pokretanju proizvodnje u Aluminiju bila jedna obična prevara.

"Činjenica je da u periodu pred nama Aluminij kao još jedan u nizu ugašenih giganata umjesto uspješne poslovne postaje pravosudna priča. Hoće li ovaj višemilionski kriminal biti zataškan i završiti bez utvrđivanja odgovornosti kao i većina prethodnih slučajeva pokradenih preduzeća u BiH ostaje da vidimo. Iskreno mi je zao Aluminija, izgradio je pola Mostara i othranio i obrazovao generacije porodica u Mostaru i šire", konstatira Žuljević.

Nastavlja kako su nažalost radnici predugo šutjeli na očigledne stvari, i time "omogućili scenarij koji je već godinama unazad bio više nego jasan, a to je da će Aluminij kao lopovski instrument politike neslavno zavrsiti."

"Posljedice njegovog gašenja će se tek osjetiti u narednom periodu. Danas postaje mjesto istorije o kojem će se prepričavati priče, a radnici i njihove porodice koji su predugo vjerovali jednoj lažnoj, lopovskoj i nesretnoj politici danas svoju sudbinu moraju preuzeti u svoje ruke. Vjerovatno negdje u EU, kao i veliki broj građana koji svaki dan napušta ovu zemlju zbog stalnih vještačkih konflikata koji urušavaju ljudske živote, dok međusobno podgrijavaju i bogate lidere nacionalnih politika", kazao je Žuljević.

Dodaje da želi vjerovati da postoji dovoljno odgovornih ljudi u tužilaštvu i pravosuđu da kroz slučaj Aluminija dokažu da u ovoj zemlji ima minimuma pravde i kriminalce strpaju tamo gdje im je mjesto.

Već je skoro mjesec i po prošlo od kad je Tužilaštvo HNK sapoćilo da po više predmeta provodi istrage u Aluminiju, a mediji su izvještavali i o ulazu Finansijke policije. Rad pravosuđa u mostarskoj kompaniji na sebi svojstven način zatražio je i čovjek u kojeg su radnici Alumnija uperili prst kao glavnog krivca za svoju sudbinu - Dragan Čović, predsjednik HDZ-a i HNS-a.

"Sve što ima obilježja kriminalnih aktivnosti mora biti istraženo i procesuirano. Tu niko ne smije biti zaštićen. Oni koji su malverzacijama izvlačili novac iz Aluminija imaju ime i prezime i nadležne institucije tu priču trebaju dovesti do kraja. Apeliram da se to uradi što prije i da taj proces bude maksimalno transparentan", kazao je još prije mjesec i po Dragan Čović.

Vrijeme prolazi, a pravosudne institucije šute. Iskustva s drugi sličnim pričama u našoj zemlji govore da bi ta šutanja mogla i potrajati.