Ambasada SAD-a o ruskoj reakciji: Jasna razlika između onoga što nude oni i što nudi NATO i EU
"Partnerstvo NATO-a s Bosnom i Hercegovinom je fokusirano na reforme od kojih svi građani imaju korist i koje su podudarne s EU putem Bosne i Hercegovine. Program reformi, koji provodi Bosna i Hercegovina, je prilika za državu da utvrdi prioritetne reforme i kako da ih u saradnji s NATO-om ostvari. NATO će nastaviti pomagati Bosni i Hercegovini da ostvari svoj cilj, članstvo u Evropskoj uniji i podržavati Oružane snage Bosne i Hercegovine u odgovoru na krize i druge izazove", naglasili su u Ambasadi SAD-a.
Podsjetili su da je ova vojna alijansa posvećena konceptu kolektivne sigurnosti. Potcrtali su da se sigurnost, stabilnost i prosperitet najbolje ostvaruju kroz saradnju.
Ponovili su od ranije poznat stav.
"U Bosni i Hercegovini je NATO predan snažnom partnerstvu i vrata članstva ostaju otvarena. Eventualna odluka da Bosna i Hercegovina bude pozvana u članstvo bit će donesena na osnovu konsenzusa među državama članicama NATO-a i u bosanskohercegovačkoj vlasti. Pristup NATO-a jasno pokazuje da alijansa potpuno poštuje činjenicu da značajan progres u Bosni i Hercegovini iziskuje konsenzus", saopćili su iz Ambasade SAD-a.
Njihova reakcija je u nizu reakcija nakon što su iz Rusije poručili da će reagovati na neprijateljski korak Bosne i Hercegovine, kako su ocijenili njeno približavanje NATO-u.