Ambasada SAD-a upozorava da RS uvodi zabrane: Novi zakon preslikan je od Rusa s ciljem suzbijanja neslaganja
"Zakon na koji se Dodik poziva, poznat kao Zakon o registraciji stranih agenata SAD-a (FARA) iz 1938. godine, donosi transparentnost u rad lobista - pojedinaca ili organizacija koje rade u ime stranog principala kako bi utjecale na donošenje odluka u vladi", pojašnjavaju iz Američke ambasade.
Naime, FARA zahtijeva od takvih pojedinaca i organizacija da se registruju kod Ministarstva pravde i prijave svoj odnos, aktivnosti i finansijsku kompenzaciju.
Ove registracije se, pojašnjavaju nadalje oni, objavljuju, omogućavajući javnosti da bude informisana o aktivnostima lobista stranih agenata u SAD-u.
"FARA ne zabranjuje niti ograničava aktivnosti stranih agenata, ne ograničava slobodu govora ili udruživanja i ne odnosi se na nezavisne medije niti na veliku većinu organizacija civilnog društva. Ukratko, ovo dugogodišnje američko zakonodavstvo pruža transparentnost u uskom području vladinog lobiranja; ne reguliše čitavo civilno društvo", saopćili su iz Ambasade SAD-a.
Milorad Dodik has claimed that the recent draft law on foreign agents adopted by the Republika Srpska National Assembly (RSNA) is a more benign version of a U.S. law. That is untrue.
— US Embassy Sarajevo (@USEmbassySJJ) September 30, 2023
The U.S. law to which Dodik refers, known as the United States Foreign Agents Registration Act…
"Za razliku od toga, Zakon o posebnom registru i transparentnosti rada neprofitnih organizacija koji je NSRS usvojila u prvom čitanju 29. septembra, napravljen je po uzoru na represivno rusko zakonodavstvo koje je Kremlj koristio za suzbijanje neslaganja, istrebljenje civilnog društva, i iskorijeniti slobodne medije. Nejasne definicije i dvosmislene formulacije zakona NSRS-a dat će vlastima RS-a slobodu da sve neprofitne organizacije koje primaju sredstva iz izvora izvan BiH označe kao 'strane agente' i zabrane im određene aktivnosti", tvrde iz ambasade.
Oni, također, smatraju kako ovaj "antidemokratski" zakon jasno ima za cilj da ograniči prostor za funkcionisanje civilnog društva i suzbije kritike na račun Dodikove vladajuće koalicije, narušavajući prava stanovnika RS i približavajući RS još jedan korak autoritarizmu.
Inače, u ovom zakonu čije su usvajanje osudili iz Evropske unije i Transparency Internationala, najveći problem jeste to što vlast u RS-u ovakvim zakonom planira oformiti poseban registar svih organizacija koje finansijski ili na drugi način pomažu strane organizacije te će ih označiti kao "agente stranog utjecaja".