Ambasada Srbije u SAD-u se "pere" nakon što su uz Rusiju označeni kao glavni Dodikovi jataci

Ipak, te tvrdnje dolaze u oštroj suprotnosti s postupcima srbijanskog državnog vrha, oličenog u predsjedniku Aleksandru Vučiću, koji je u brojnim javnim nastupima otvoreno podržavao Dodika – čak i u momentima kada je on s pozicije predsjednika entiteta RS vodio direktne udare na institucije države BiH.
The Republic of Serbia firmly rejects any accusation or implication that it has acted contrary to the interests of regional peace and stability. Such claims are factually inaccurate. Serbia has been, and continues to be, one of the most consistent and loyal supporters of… https://t.co/lTJ7wapNWY
— Serbia in USA (@SRBinUS) April 5, 2025
Saopćenje Helsinške komisije jasno imenuje odgovorne: "Dodikovo otvoreno neprijateljstvo prema ustavnom poretku BiH omogućeno je podrškom Rusije i Srbije i nespojivo je s budućnošću zemlje kao stabilne i prosperitetne članice Evropske unije". U istom duhu pozivaju EU da slijedi primjer SAD-a i sankcionira Dodika i njegove saradnike, te upozoravaju Moskvu i Beograd da se suzdrže od daljnjeg destabiliziranja regije.
No, umjesto iskrene samorefleksije i preuzimanja odgovornosti za ulogu koju ima u regionalnim tenzijama, Ambasada Srbije pokušava relativizirati situaciju i skrenuti fokus na "pogrešne interpretacije" Dejtona i "potrebu za uravnoteženim pristupom".
Upravo ta "uravnoteženost" je ono što najviše zabrinjava — jer dok Beograd balansira između izjava o miru i konkretne podrške Dodiku, Bosna i Hercegovina se suočava s najdubljom političkom krizom od rata.