Berlinska inicijativa
16

Ambasador Rousson za Klix.ba o snažnijem angažmanu Francuske u BiH i novim ulaganjima

Piše: A. D.
Guillaume Rousson (Foto: M. O./Klix.ba)
Guillaume Rousson (Foto: M. O./Klix.ba)
Francuski ambasador u BiH Guillaume Rousson u intervjuu za Klix.ba govorio je snažnijem angažmanu Francuske u okviru Berlinskog procesa, a nakon što su se francuski predsjednik Emmaunel Macron i njemačka kancelarka Angela Merkel krajem aprila u Berlinu susreli sa liderima Zapadnog Balkana.

"U Berlinu je predsjednik Macron predstavio novu strategiju Francuske za Zapadni Balkan. Time je želio istaći angažman Francuske u pružanju pomoći ovim zemljama pri suočavanju sa brojnim izazovima u regiji. Ova strategija omogućiće Francuskoj da snažnije podrži političku, ekonomsku i sigurnosnu stabilnost balkanskih zemalja. U isto vrijeme, Francuska ostaje angažovana u Berlinskom procesu koji podstiče povezivanje zemalja Zapadnog Balkana, naročito u oblasti transporta, energetske mreže i mladih", kazao je Rousson za naš portal.

U okviru nove strategije, dodaje on, Francuska će povećati i posjete visokog nivoa u regiji.

"Kofinansiraće projekte u korist dugoročnog razvoja, jednakosti muškaraca/žena i mladih zahvaljujući Francuskoj agenciji za razvoj (AFD) koja priprema svoj dolazak na Balkan i razmatra ulaganje 100-150 miliona eura godišnje. AFD, na primjer, želi podržati regionalni ured za mlade RYCO, koji je u okviru Berlinskog procesa, osnovan u Parizu 2016. Francuska će takođe pojačati saradnju u oblasti sigurnosti, pravosuđa i odbrane, npr. u okviru francusko-njemačke inicijative za borbu protiv krijumčarenja malog oružja i lakog naoružanja.Kroz svoj angažman Francuska će podržati i djelovanje Evropske unije na Balkanu, često zajedno sa Njemačkom", naveo je ambasador.

BiH, kao zemlja na području Zapadnog Balkana pokušava postati članica EU, ali i NATO-a. No, izgleda da put u NATO neće biti lak jer nije prihvatljiv za lidere RS-a, ali i za Srbiju. Kakva je vaša percepcija na ovu situaciju?

Francuska smatra da će sve zemlje Zapadnog Balkana imati svoje mjesto u Evropskoj uniji, nakon što provedu neophodne unutrašnje reforme i nakon što se i sama Evropska unija reformiše kako bi bila spremna da primi nove članove. Sasvim sigurno radi se o procesima koji se postepeno provode. Za to vrijeme, Francuska će dati konkretnu podršku evropskom putu Bosne i Hercegovine, npr. u oblasti pravosuđa, edukacije državnih službenika...

NATO je još prošlog decembra objavio da je spreman primiti prvi Nacionalni godišnji plan (ANP) Bosne i Hercegovine. ANP bi mogao biti korisno sredstvo, naročito za pomoć u provođenju reformi. Odgovornost za usvajanje ovog dokumenta ostaje na vlastima u Bosni i Hercegovini.

A kako komentirate činjenicu da ni nakon šest mjeseci od izbora nije formirana državna ali i federalna vlast? Kamen spoticanja je između ostalog upravo opstrukcije kod usvajanje Nacionalnog godišnjeg plana.

Sigurno je da mi je žao što Bosna i Hercegovina još uvijek nije oformila novo Vijeće ministara. Ovoj zemlji i njenim građanima potrebno je da se uspostavi ta vlast radi provođenja reformi potrebnih za njeno napredovanje na evropskom putu i ekonomski razvoj. Kakve god da su političke prepreke, ja bih želio da one budu brzo otklonjene radi dobrobiti stanovnika ove zemlje.

Možemo li očekivati neke novosti kada je riječ o bilateralnoj saradnji BiH i Francuske?

Francuska priprema dolazak Francuske agencije za razvoj (AFD) u Bosnu i Hercegovinu, zbog čega pregovara o međuvladinom sporazumu. Možemo najaviti i brzo pokretanje jednog projekta za podršku pravosuđu u okviru IPA fondova Evropske unije. Ambasada sarađuje i sa više organizacija civilnog društva pa ćemo za nekoliko dana objaviti imena korisnika našeg posljednjeg poziva na projekte o dobrom upravljanju, zelenoj ekonomiji i socijalnom poduzetništvu.