Američka lekcija krhkim demokratijama: Trump odlazi, trumpizam ostaje kao prijetnja
"Demokratija nije država, to je djelovanje", citirala je novoizabrana potpredsjednica Sjedinjenih Država Kamala Harris riječi preminulog kongresmena Johna Lewisa, aludirajući da se za nju uvijek iznova valja boriti. Kampanju su zbog toga zasnivali na obećanju da će "obnoviti dušu nacije".
Bosna i Hercegovina će se, kao i mnoge države sa krhkim demokratijama, radovati američkom uspjehu, pokušavajući tako bar nadomjestiti beznađe koje je u toj zemlji kreirala višedecenijska vladavina manje ili više uvjerljivih replika, ili bolje rečeno prethodnika Donalda Trumpa.
Balkanizacija američke demokratije u digitalnoj eri
Politički strateg Steve Bannon je 2016. na alt-right temeljima izgradio Donaldu Trumpu kampanju koja će, ispostavit će se kasnije, biti presudna da pobijedi Hillary Clinton na izborima, zbog čega je ista taktika djelovanja, samo sa mnogo boljom infrastrukturom, primijenjena 2020. protiv Joea Bidena.
Tako su Trumpove pristilice u svakom trenutku bile spremne da odgovore na zahtjeve njegove kampanje, održavajući nesuvisle skupove na kojima se političkim protivnicima prijetilo oružjem. Organizovali su svoje skupove, sve vrijeme bili spremni za kontraskupove i, na koncu, za proteste protiv brojanja glasova...
Političar i univerzitetski profesor Mirsad Hadžikadić, poznavalac političkih prilika u Sjedinjenim Državama, smatra da poraz Donalda Trumpa na američkim predsjedničkim izborima ne znači da će takozvani trumpizam iščeznuti iz američkog podijeljenog društva i političkog diskursa.
"Trumpizam će kao svojevrsna ideologija neodgovornog, populističkog ponašanja dugo ostati u američkom društvu i u američkom političkom diskursu. Obilježit će republikansku stranku za dogledno vrijeme i neće doći do lakog pomirenja u društvu", rekao je Hažikadić za Klix.ba.
Novinarka, publicistica i aktivistica Talia Lavin je, u nastojanju da razotkrije mrežu djelovanja američkih bijelih supremacista, godinu bila infiltrirana u njihove zaštićene online mreže, da bi potom objavila knjigu naslovljenu "Culture Warlords: My Journey Into the Dark Web of White Supremacy".
Lavin se ljeta 2019. pridužila više od 90 krajnje desničarskih i supremacističkih grupa u aplikaciji za šifrirane poruke Telegram. Prvo je ih je promatrala da bi ubrzo postala aktivnija. Registrovala se i na stranici WhiteDate. Željela je što više osobnih podataka o nacistima, a dobijala usput ljubavna pisma nacističkih usamljenika.
Pridružila se također odjelu Vorherrschaft, nacistički nadahnutoj chat grupi za Amerikance i Evropljane, na kojoj maštaju o novim ratovima i nasilju. Predstavljala se kao Ashlynn, sa nadimkom AryanQueen, koketirajući sa visokorangiranim ukrajinskim neonacistom da bi stvorila građu za svoju novu knjigu.
Lavin u svojoj knjizi piše o mržnji, teroru i propagandi desničara i supremacista koji maštaju o vizijama ovjekovječene čisto bijele rase, što nažalost nikoga više ne začuđuje. Piše o vezama internetske krajnje desnice i američkih republikanaca, napominjući da pojedinci zamjeraju Trumpu što nije dovoljno radikalan.
U desničarskim i supremacističkim krugovima, uglavnom dobro skrivenim na Dark Webu, sasvim su normalni sadržaji za radikalizirane mame ili upute za organizovanje masovnih pucnjava, zbog čega ne čudi zašto Amerikanci brinu o tome koliko će Trump odgovornosti pokazati u preostala dva mjeseca svoga mandata.
Naravno da se svih 70.903.094 do sada izbrojanih glasova koje je Trump dobio ne mogu poistovjetiti sa radikalnim alt-right pokretima i njihovim ilegalnim djelovanjima, ali za masovno nasilje je dovoljna mala iskra za koju, plaši se naš sagovornik, neće moći biti spriječena ukoliko Trump ne pokaže odgovornost.
"Postoji opasnost da će se Trump ugroziti američku demokratiju tako što će odbijati da prizna izbornu volju. Pokušat će pravnim putem da ostane u Bijeloj kući. Ako to ne uspije, moguće je da pokuša animirati određene segmente društva da se počnu za to boriti neprimjerenim, nedemokratskim sredstvima", kazao je Hadžikadić.
Trump za sirotinju
Mirsad Hadžikadić predviđa da će biti potrebno mnogo vremena da zacijeli američko društvo, ali napominje da je optimističan u jednu ruku budući da su na američkim predsjedničkim izborima izabrani centristi Joe Biden i Kamala Harris za predsjednika i potpredsjednicu SAD-a.
"Donald Trump može u ovom trenutku da doprinese procesu pomirenja između uslovno rečeno demokrata i republikanaca, ali ukoliko se to ne desi može doći do nesagledivih posljedica u američkom društvu", kazao je Hažikadić, dodavši da se ipak više brine za države poput BiH.
U BiH pokreti alternativne desnice nisu zaživjeli i uzeli maha kao što je to slučaj u Americi, Evropi ili Rusiji, mada je desnica u svom najprimitivnijem obliku, koja djeluje služeći se istim populističkim metodama, bila prisutna i mnogo prije nego što su alternativni desničarski pokreti nastali.
"Cijeli svijet je sve povezaniji kada je riječ o alternativnim desničarskim pokretima. Desnica je mnogo organizovanija od ljevice. U Bosni i Hercegovini je to prisutno na drukčiji način, ali je zasnovano na istim principima etničke i vjerske podijeljenosti", istakao je Hadžikadić.
Upozorava da je nemoguće izgraditi zdravo društvo u državama gdje jedni uskraćuju prava drugima, zbog čega smatra da je Bosna i Hercegovina plodno tlo za alternativne desničarske pokrete i da će vremenom uzimati maha.
"Alternativna desnica postaje sve organizovanija. Ukoliko značajnije zahvati ove prostore, bit će se teže boriti. Prvenstveno zbog toga što je naše društvo odavno skrenulo prema desnici i što mladi iz nacionalističkih stranaka misle da je to normalan način političkog ponašanja", istakao je Hadžikadić.
Alternativni desničarski pokreti u Americi i Evropi se po sistemu organizovanja i načinu djelovanja ne razlikuju od pokreta poput Srbske časti koji već odavno djeluje na prostoru BiH. Stoga se može očekivati da će populizam proizvoditi nove, a pokreti alternativne desnice čuvati postojeće "lidere".