Američki zvaničnici u direktnom kontaktu sa sirijskim pobunjenicima koji su im još na listi terorista
To je prvo priznanje direktnog američkog kontakta s Hayat Tahrir al-Shamom (HTS), kojeg Washington još uvijek naziva terorističkom organizacijom.
Najmoćnija pobunjenička grupa (HTS) naznačila je da traži inkluzivnu vladu, ali nasilna prošlost grupe ostavila je opravdane sumnje da li će ispuniti takva obećanja.
Blinken je rekao da je Washington bio u "direktnom kontaktu s HTS-om". posebno u vezi sa sudbinom davno nestalog američkog novinara Austina Ticea.
"Bili smo u kontaktu sa HTS-om i drugim stranama", rekao je Blinken novinarima u Jordanu.
Blinken je govorio u Jordanu nakon razgovora s predstavnicima nekoliko arapskih zemalja, Turske i Evrope o budućnosti Sirije.
Zvaničnici su se složili da podrže miran proces tranzicije u zemlji, a ministar vanjskih poslova Jordana je rekao da regionalne sile ne žele da vide kako ona "pada u haos".
U zajedničkom priopćenju poziva se na inkluzivnu sirijsku vladu koja poštuje prava manjina i ne nudi bazu za "terorističke grupe".
Razgovori unutar i izvan Sirije nakon burnih događaja posljednjih sedmica bili su od vitalne važnosti za uspostavljanje nove vlasti koja predstavlja sve Sirijce.
Na sastanku u Jordanu, irački ministar vanjskih poslova Fuad Hussein izrazio je zabrinutost zbog budućnosti Sirije koja je zajednička na Bliskom istoku i šire.
Rekao je da regionalni igrači ne žele da vide još jednu Libiju - misleći na haos koji je nastao nakon uklanjanja Gadafija s vlasti.
Turski ministar vanjskih poslova Hakan Fidan rekao je da postojeće sirijske institucije moraju biti očuvane i reformisane.
"Nikada nemojte dozvoliti da terorizam iskoristi prijelazni period. I mi moramo koordinirati naše napore i učiti iz grešaka iz prošlosti", rekao je Fidan za Reuters.
Na pregovorima u Jordanu nije bilo predstavnika iz Sirije. Ministri vanjskih poslova osam arapskih zemalja koji su prisustvovali sastanku rekli su da žele osigurati da Sirija bude ujedinjena, a ne podijeljena po sektaškim linijama.
Izostale su i dvije zemlje koje su al-Assadu dale finansijsku podršku koja mu je omogućila da tako dugo opstane na vlasti - Iran i Rusija.
Političkim entitetima u nastajanju u Siriji će biti potrebna kohezije ne samo unutar zemlje, već i izvan nje, ako postoji ikakva stvarna nada da će sirijski narod graditi na opojnom okusu slobode koji je iskusio u protekloj sedmici.
Sirijski pobunjenici okončali su 24-godišnju vladavinu Bashara al-Assada, pri čemu su opozicione snage zauzele glavni grad i prisilile predsjednika da pobjegne u Rusiju 8. decembra.
Zbacivanje je uslijedilo nakon 13-godišnjeg građanskog rata, koji je počeo nakon što je Assad slomio prodemokratske proteste. Sukobi su odnijeli više od pola miliona života, milione raseljene i uplele međunarodne sile i njihove opunomoćenike.
Vođa pobunjenika HTS-a Ahmed al-Sharaa, koji je ranije koristio ime Abu Mohammed al-Jolani, imenovao je Mohammeda al-Bashira za privremenog premijera Sirije, a svijet sada gleda kako će se politički krajolik Sirije oblikovati nakon kraja poluvijekovna vladavina porodice Assad.
HTS je osnovan pod drugim imenom, Jabhat al-Nusra, 2011. godine kao direktna podružnica Al-Kaide. Smatralo se da je to jedna od najefikasnijih i najsmrtonosnijih grupa koje se suprotstavljaju predsjedniku Assadu.
Propisana je kao teroristička grupa od strane UN-a, SAD, Turske i drugih zemalja - i trenutno je tako.
Ali al-Sharaa je javno razbio redove sa Al-Qaidom, a nedavne poruke HTS-a bile su one o uključivanju i odbacivanju nasilja ili osvete.