Neispunjene obaveze
0

Analiza Foruma za saradnju i istraživanja: Vlast u KS ne izvršava zakonske obaveze prema povratnicima

Piše: I. Sa.
Foto: T. S./Klix.ba
Foto: T. S./Klix.ba
Forum za saradnju i istraživanja je danas dostavio analizu zakona koji se tiču provedbe zakona o programima za memorijalizaciju genocida, podršku povratku i razvoju Srebrenice u Kantonu Sarajevo.

Tačnije, analiza se tiče provedbe Zakona o posebnim programima KS za memorijalizaciju genocida, podršku povratku i razvoju Srebrenice, pomoći žrtvama i porodicama žrtava genocida nad Bošnjacima zaštićene zone UN-a "Srebrenica" i Zakona o pravima lica koja se iz KS vraćaju u mjesta prijeratnog prebivališta.

Forum je upozorio da, ukoliko budžet za 2025. godinu ne predvidi konkretna sredstva, a nadležna ministarstva ne donesu akte za primjenu i omogućavanje pristupa pravima iz ova dva zakona, odgovorna lica u institucijama mogu biti podložna inspekcijskim intervencijama i sankcijama zbog povrede zakonitosti.

"Zakon o pravima lica koja se iz Kantona Sarajevo vraćaju u mjesta prijeratnog prebivališta osigurava povratnicima prava iz boračko-invalidske, zdravstvene i socijalne zaštite. Ova prava uključuju rehabilitaciju i stipendiranje, osnovno zdravstveno osiguranje, specijalističke usluge, medicinsku rehabilitaciju, te stalnu novčanu pomoć i dodatke za njegu starijih i nemoćnih lica. Međutim, od njegovog usvajanja 2013. godine, nadležna ministarstva nisu donijela uputstva za primjenu ovih prava, čime se povratnicima onemogućava ostvarivanje zakonom garantovanih beneficija. Pored toga, u Nacrtu budžeta za 2025. godinu nije predviđena nijedna budžetska linija koja bi omogućila finansiranje prava definisanih zakonom, čime se dodatno ugrožava položaj povratnika. Nadležna ministarstva mogu tvrditi štagod žele, ali bez postojanja uputstva o primjeni i bez posebno izdvojenih sredstava za ovu svrhu, oni ne ispunjavaju obaveze preuzete usvajanjem ovog propisa", poručuju iz Foruma.

Izazovi druge prirode, ali sa istim ishodom vezuju se i za Zakon o posebnim programima Kantona Sarajevo za memorijalizaciju genocida, podršku povratku i razvoju Srebrenice, pomoći žrtvama i porodicama žrtava genocida nad Bošnjacima zaštićene zone UN-a "Srebrenica".

Propis nalaže da se najmanje 2.000.000 KM godišnje izdvoji za realizaciju mjera i programa. Iako je zakon jasan u vezi s obavezama Vlade KS, sredstva za ove programe nisu utrošena u 2024. godini premda su planirana, a Ured za Srebrenicu, ključna institucija za provođenje zakona, još uvijek nije uspostavljen. Forum naglašava da odlaganje formiranja Ureda ne oslobađa Vladu KS obaveze da osigura zakonski propisane iznose i kontinuirano provodi planirane mjere, pa i da delegira ove obaveze - a ne da ih isključuje ili otkazuje zbog toga što za tri godine nije mogla provesti proceduru izbora direktora Ureda.

"Forum za saradnju i istraživanja apeluje na Vladu Kantona Sarajevo i Skupštinu KS da bez odlaganja prenesu nerealizirana sredstva iz 2024. godine u Budžet za 2025. godinu, jasno definišu budžetske linije za provedbu oba zakona i pokrenu proces donošenja potrebnih uputstava kako bi povratnici i žrtve genocida ostvarili svoja zakonom zagarantovana prava. Nepostupanje po zakonu ne samo da ugrožava povjerenje javnosti u institucije, već i dodatno otežava položaj onih kojima su ova prava najpotrebnija. Prava povratničke zajednice na području entiteta Republika Srpska ne mogu biti predmetom dobre volje donosilaca odluka. Postoje propisi koji su utvrdili obaveze institucija, a ukoliko vlast ne planira provoditi preuzete obaveze - neka u Skupštini KS pronađu skupštinsku većinu da proglasi ove zakone nevažećim ili neka se suoči sa pitanjem odgovornosti za povredu važećih zakona", zaključuje se u analizi.

Forum za saradnju i istraživanja je nevladina organizacija koja je nastala 2021. godine te svoj rad usmjerava na pitanja zaštite ljudskih prava bošnjačke povratničke zajednice u entitetu Republika Srpska.

Od svog nastanka do danas objavio je niz istraživanja i studija sa posebnim osvrtima na pristup obrazovanju, učešću u izbornom procesu, ekonomskim pravima, diskriminaciji, zločinima iz mržnje, vjerskim slobodama, ali i pravima zagarantovanim različitim zakonskim propisima za povratničku populaciju.

Forum je dao značajan doprinos u zagovaranju zakonskih mjera, podzakonskih akata, odluka i reakcija nadležnih organa u oba entiteta u konkretnim slučajevima ograničenja pristupa pravima povratnika iz RS.