"Sastavni dio ovog dokumenta je i plan upravljanja ovim područjem, koji bi trebao doprinijeti kvalitetnom upravljanju u smislu zaštite i unapređenja ukupne ambijentalne cjeline", izjavio je na konferenciji za novinare u Mostaru savjetnik federalnog ministra prostornog uređenja Zdenko Antunović.
Napomenuo je kako je regulacijskim planom predviđena i sanacija i rekonstrukcija objekata koji ne spadaju u taj prostor i koji su rađeni bez bilo kakve prateće dokumentacije, odnosno njihovo prilagođavanje planskim opredijeljenima.
Budući da se historijsko jezgro Blagaja nalazi na listi ugroženih spomenika Bosne i Hercegovine, cijelo područje zahtjeva aktivnu zaštitu i mjere intervencije.
Regulacijskim planom prvenstveno će se voditi računa o nacionalnim spomenicima koji se na tom području nalaze, i to Karađoz-begov hamam, Karađoz-begov most, mekteb Careve (Sultan Sulejmanove) džamije, mjesto i ostaci graditeljske cjeline Kolakovića kuće, graditeljska cjelina Pravoslavne crkve sv. Vasilija Ostroškog u Blagaju s pokretnim naslijeđem i djelimično prirodno-graditeljska cjelina stambenog kompleksa porodice Velagić.
Centar Blagaja, s poslovnim i stambeno-poslovnim objektima orijentiranim prema glavnoj ulici, ima prepoznatljive elemente orijentalnog i mediteranskog arhitektonskog oblikovanja, koji ga ističu u odnosu na ostale dijelove naselja.
Međutim, taj je dio izložen raznim utjecajima koji postupno razgrađuju njegov integritet i identitet. Na objektima se mogu uočiti razne reklame, materijali i boje koji nemaju puno veze s autentičnim orijentalno-mediteranskim karakteristikama starog Blagaja i zbog toga je jako važno, imajući u vidu propisane mjere zaštite, da ovom dijelu prostora bude vraćen prvobitni izgled.
Antunović je napomenuo kako je regulacijskim planom predviđeno i uređenje prometne infrastrukture te zaštita tog područja od bilo kakvih drugih negativnih utjecaja, a sve kako bi se taj prostor stavio u funkciju razvoja turizma.