BiH
804

Arapski turisti u Sarajevu: U BiH dolaze zbog cijena, klime i blizine mora

Piše: Er. M.
(Foto: Jelena Nišić/Klix.ba)
Turisti iz zemalja Bliskog istoka koji tokom ljetnih mjeseci sve više borave u našoj zemlji kazali su kako u Sarajevo dolaze zbog prirode, klime i blizine mora. Bosnu i Hercegovinu doživljavaju lijepom i jeftinom zemljom koju generalno ne mogu porediti sa svojim državama.

Uprkos tome što nijedna od zvaničnih institucija BiH nema informaciju o broju arapskih turista u glavnom gradu naše zemlje, građani Sarajeva svjedoci su sve većeg broja turista iz zemalja Bliskog istoka.

Poznato je da u Bosnu i Hercegovinu tako od 2011. godine dolazi sve veći broj turista iz Kuvajta, Katara, Saudijske Arabije i Ujedinjenih Arapskih Emirata. Tim povodom razgovarali smo sa nekoliko arapskih turista koji su nam kazali kako u prosjeku u Sarajevu ostaju od 10 do 15 dana.

"Bosna i Hercegovina je mnoga lijepa država. Ne mogu je porediti sa svojom zemljom jer vi imate prirodu, dok je kod nas uglavnom suho. Ljeto u Sarajevu je čak hladno za nas. Ovdje ostajemo osam dana", kazao je jedan od turista iz Ujedinjenih Arapskih Emirata.

I drugi turisti s Bliskog istoka rekli su nam kako im se Sarajevo posebno sviđa zbog zelenila, ali i niskih cijena.

"Mnogo je jeftinije u poređenju sa drugim zemljama Evrope. Ovdje sam sa porodicom i imamo namjeru ostati deset dana", rekao nam je turista iz Saudijske Arabije.

Slično mišljenje dijeli i turista iz Omana koji u glavnom gradu BiH boravi sa svojom suprugom i kćerkom.

"Ovdje sam prvi put i definitivno imam namjeru ponovo posjetiti Sarajevo. Nismo bili u prilici do sada posjetiti druge gradove u BiH, ali već sutra planiramo putovati po drugim gradovima", rekao je on.

Turista iz Kuvajta je kao jednu od prednosti BiH naveo i blizinu mora pri tome misleći ne samo na Neum, već i susjednu Hrvatsku.

"Klima je savršena ljeti s obzirom na to da nije hladno, a ni previše vruće. Pored toga imate izlaz na more, a i Hrvatska vam je veoma blizu", kazao je Kuvajćanin.

O broju arapskih turista teško je govoriti s obzirom na to da Direkcija za turizam koja funkcioniše pri Ministarstvu privrede Kantona Sarajevo nema te podatke. Nikakvih informacija nemaju ni u turističkim agencijama poput Centrotransa i Sol Azura i Buena Viste jer kako kažu uglavnom ne rade "in coming" sa arapskim turistima.

Direktor turističke agencije Sol Azur i Buena Vista Samer Rešidat rekao nam je kako njegova agencija malo posluje s Arapima s obzirom na to da oni u Sarajevo uglavnom ne dolaze putem agencija.

Upozorio je i da država gubi milione KM zbog činjenice da turistička oblast u našoj zemlji ni danas nije regulisana. Kako nam je kazao, BiH može bez ikakvih troškova imati uvid u ovaj sistem ako bi ulazak u našu zemlju regulisala kao susjedna Crna Gora.

Kako nam je objasnio, prilikom ulaska u državu službenici Crne Gore informišu turistu da je dužan po izlasku iz zemlje dostaviti im "bijeli karton" na kojem će se nalaziti podaci o tome gdje je i kod koga bio. Svi oni koji ne donesu "bijeli karton" bivaju novčano kažnjeni isto kao i one osobe koje nisu prijavile turistu da boravi u njihovom objektu.

Rešidat dodaje da postoji mogućnost regulisanja ovog problema i putem softverskog sistema koji bi automatski omogućavao uvid u podatke.

Podsjećamo, već godinama državljani iz arapskih zemalja u velikom broju kupuju vikendice u Sarajevu, a naročito na području Ilidže. kako bi mogli dolaziti u našu zemlju tokom odmora.

Masovan je dolazak i onih koji žele investirati u BiH pa su upravo zbog toga u našoj zemlji registrovali veliki broj firmi kako bi uopće mogli kupiti nekretninu kao strani državljani.