Odluka nije konačna
53

Arbitraža s Viaductom stiže na naplatu i Centralnoj banci BiH: Sud donio rješenje o zapljeni imovine u Mostaru

Piše: N. V.
Zgrada Centralna banke BiH u Mostaru (Foto: CB BiH)
Zgrada Centralna banke BiH u Mostaru (Foto: CB BiH)
Općinski sud u Mostaru je donio rješenje o zapljeni imovine Centralne banke Bosne i Hercegovine u Mostaru zbog procesa prinudne naplate koji je pokrenula slovenska firma "Viaduct" nakon dobijenog arbitražnog postupka za ugovor koji je raskinula Vlada Republike Srpske. Ta odluka nije pravosnažna i u toku je žalbeni postupak.

"Centralna banka BiH je zaprimila Rješenje o izvršenju koje je donio Općinski sud u Mostaru, a kojim se odnosi na zapljenu imovine Banke. U skladu sa zakonom, CBBiH je blagovremeno uložila prigovor na navedeno rješenje, a postupak po tom prigovoru još uvijek nije okončan", kazali su za Klix.ba iz Centralne banke BiH.

Nakon što je završen arbitražni postupak "Viaducta" protiv BiH u iznosu od 110 miliona KM, za nas su počeli mnogi problemi zbog načina isplate tog duga.

Vlada RS-a, koja je raskinula koncesioni ugovor sa slovenskom firmom zbog čega su oni tužili BiH, odbija platiti novac koji je arbitražni sud presudio u korist Viaducta, i to uprkos tome što su se ranije obavezali da će to isplatiti.

Problem je postao vidljiv nakon što je Eurocontrol finansijski blokirao Agenciju za pružanje usluga u zračnoj plovidbi - BHANSA-u, a sve s ciljem naplate duga slovenskoj firmi. Naplata od BHANSA-e je samo jedan od načina prinudne naplate koje "Viaduct" može iskoristiti, a uporedo s tim postupkom je pokrenut i postupak zapljene imovine Centralne banke BiH.

Ni Centralna banka BiH, kao ni BHANSA, nisu imali nikakvih dodirnih tačaka s tim ugovorom, ali su na kraju postali kolateralna šteta u tom postupku. Iz BHANSA-e su već kazali da neće plaćati tuđe dugove, a sličnu reakciju ima i Centralna banka BiH koja ističe da će se boriti svim pravnim sredstvima.

"Iako nije bila stranka ni u jednom sudskom postupku u vezi s potraživanjem firme 'Viaduct', niti ima bilo kakvu ugovornu ili pravnu obavezu prema pomenutoj firmi, Centralna banka Bosne i Hercegovine (CBBiH) je dovedena u situaciju da koristi sva zakonom propisana pravna sredstva kako bi zaštitila svoju imovinu", kazali su iz CBBiH za Klix.ba.

Prošle sedmice je ministar finansija BiH Srđan Amidžić (SNSD) predložio rješenja za "Viaduct", koja su se odnosila na to da se dug isplati iz državne kase. To, očekivano, nisu prihvatili federalni premijer Nermin Nikšić i ministar finansija FBiH Toni Kraljević s obzirom na to da Federacija BiH također nije imala ništa sa potpisivanjem ugovora s "Viaductom".