Državni zastupnik
74

Arnaut: Dodik već drugu godinu pokazuje da se može i bez Parlamenta BiH, SDA mu ne parira

A. D.
Zastupnik Naše stranke u Zastupničkom domu Parlamenta BiH Damir Arnaut u razgovoru za Klix.ba osvrnuo se na današnju sjednicu ovog doma na kojoj je opozicija iznijela mnoštvo kritika na račun rukovodstva.

"Kolegij SDA-HDZ-SNSD je očito u ovu sjednicu krenuo, da tako kažem, grlom u maline. Očekivali su da će svi bespogovorno izglasati izmjene Poslovnika i odustati od suštinskih rješenja. Elektronske sjednice je trebalo omogućiti još 30. marta kada sam ja taj prijedlog uputio u proceduru, a ne mjesec kasnije. U tih proteklih mjesec dana smo trebali održati bar četiri elektronske sjednice, na kojim bi ukinuli privilegije, srezali plate, ukinuli akcize na alkohol za dezinfekciona sredstva, da ne govorim o brojnim drugim mjerama. Činjenica da ni danas, skoro dva mjeseca od početka ove ekonomske paralize, nisu dopustili da se o tim mjerama raspravlja, a kamoli glasa, pokazuje da su i ovu sjednicu ciljano odugovlačili. Pa mi uvodimo elektronsko glasanje dan nakon što je Hrvatska ponovo uspostavila javni prevoz, da ne govorim o činjenici da hrvatski Sabor svo ovo vrijeme aktivno radi", kazao je Arnaut za naš portal.

Napominje da je nekoliko ciljeva. Prvo, da se izbace i primjese parlamentarne demokratije.

"Ali ne da bi uveli predsjedničku ili neki drugi vid izvršne demokratije, već da cementiraju tu stranačku autokratiju u kojoj lideri tri etničke stranke odlučuju o svemu. Džaferović i Komšić se od starta ni o čemu bitnom ne pitaju, Tegeltija također, barem ovaj Zoran. Tranša od čak 330 milijardi eura - 65 posto godišnjeg budžeta BiH - je blokirana i ne mogu je odblokirati ni Predsjedništvo ni premijer, već isključivo Dodik, Čović i Izetbegović", ističe Arnaut.

Drugi cilj je, kaže on, da Parlament nema nadzor nad onim o čemu se oni dogovore, jer onda se nađe neko sa nezgodnim pitanjima.

"A kad nezgodno pitanje postavite na elektronskoj sjednici, ugase vas jednim klikom. Za razliku od sve nemoći Radmanovića da mi danas oduzme riječ kada sam pitao zašto neće da se odrekne reprezentacije kada ovih dana ni kafe ne bi smio zvati, ili šta će im tjelohranitelji u zgradi u kojoj ne daju ući ni novinarima. Treći cilj je najbanalniji. Ova kasta jednostavno voli sve te privilegije. No četvrti je najopasniji. Dodik već drugu godinu pokazuje da se može i bez državnog Parlamenta. SDA ne pokazuje sposobnost da mu tu parira. I koronavirus je toj kasti došao kao naručen. Pogledajte Hrvatsku. Blaže mjere, bolji rezultati. Cijelu priču vodi sarajevska ratna doktorica, Alemka Markotić, vrhunski stručnjak na ovom polju. Mjere kroje naučnici, ne policajci. Građanima se ne prijeti, njih se ne straši, već im se objašnjava. A kod nas je neophodno stvari dovesti do Ustavnog suda da bi neko shvatio da ne može zatvoriti cijele segmente društva bez da pokuša nešto razumnije. No ovdje su već samo dva cilja. Prvo, da se ljudi naviknu da je represija prihvatljiva. Drugo, da se bave svojom mukom umjesto Vladinim poticajima za malinare", naglasio je Arnaut.

Zadnji korak u ovoj priči je, tvrdi ovaj državni parlamentarac, da se odgode izbori, "da ni građani, a ne samo Parlament, ne mogu reći šta misle o korupciji, o nesposobnosti, o pohlepi ove kaste, o njihovoj nebrizi za svoj narod, koja je sada postala smrtonosna".

"Dok druge zemlje testiraju, rade na vakcini, usvajaju mjere štednje, prave dugoročne reforme, a istovremeno održavaju izbore, oni usred pandemije i pola godine unaprijed samo rade na odgađanju izbora. I "uzgoju" malina", zaključio je Arnaut.