Oštra reakcija
44

Arnautović o usvajanju budžeta: Odobravanje sredstava CIK-u zavisi od volje "vladajućeg režima"

A. B.
Suad Arnautović (Foto: N. G./Klix.ba)
Suad Arnautović (Foto: N. G./Klix.ba)
Nakon što je Vijeće ministara BiH danas usvojilo budžet institucija BiH za 2020. godinu u okviru njega su bila i sredstva za predstojeće lokalne izbore u iznosu od 4,2 miliona KM. Iz Centralne izborne komisije (CIK) su pozdravili ovu odluku, ali i poručili da su ovakvim postupanjem dovedeni u situaciju da se krši zakon.
Na posljednjoj tački dnevnog reda 28. sjednice CIK-a upravo se raspravljalo o ovoj temi, gdje je njen član Suad Arnautović naveo kako je današnje usvajanje budžeta i samim time i sredstava za održavanje lokalnih izbora samo pokazalo da ova komisija nije nezavisna. Dodao je da njeno dalje funkcionisanje doslovno zavisi od volje "vladajućeg režima" da li će se i kada odobriti sredstva.

"Mislim da svi CIK drže na jednoj uzici gdje u jednom trenutku imamo, a u drugom nemamo sredstva te smo samim time dovedeni do toga da kršimo zakon i ulazimo u jednu nemoguću situaciju. Ispostavlja se da za sve druge ne važe zakonske odredbe nego samo za CIK. Iz dosadašnje diskusije pa sve do danas možemo zaključiti da se faktički zanemaruje imperativna odredba izbornog zakona da se moraju osigurati sredstva za održavanje izbora za funkciju CIK-a u roku od 15 dana od dana raspisivanja izbora", kazao je Arnautović.

Shodno tom periodu, prema riječima Arnautovića, s obzirom na to da je CIK izbore raspisao 7. maja, samim time je bilo potrebno osigurati sredstva za budžet institucija od 8. do 22. maja.

"Vidjeli smo u javnom prostoru da postoje različite mogućnosti i forme, da se ne čeka usvajanje budžeta u Parlamentu već da Vijeće ministara donese posebnu odluku, bitno je da su sredstva iz budžeta. Suština je sljedeća, nekoliko puta ponavljam da je ovo pokazalo da CIK nije apsolutno nezavisan organ koji može koji može samostalno u skladu sa zakonom provoditi izborni proces u BiH. Da zavisimo od volje 'vladajućeg režima' potvrdili su i prethodni izborni procesi i godine. Nekada se budžet usvoji do kraja decembra u tekućoj za narednu godinu, a nekada u prvom kvartalu te naredne izborne godine, a nekada i do maja. Nikada se nije desila ovakva situacija kao sada", naglasio je Arnautović.

Arnautović je pojasnio da Izborni zakon samo ne određuje rokove za izborni proces već da postoje i druge bitne norme.

"Postoji Zakon o javnim nabavkama gdje ste dužni osigurati sredstva i ispuniti onu normu koja stoji u članu 2.9 izbornog zakona koji kaže da je CIK odgovoran za pravovremeno štampanje glasačkih listića. Mnogi su nas pitali zašto nismo zadržali 4. ili 26. oktobar za održavanje izbora govoreći da smo to mogli uraditi. I jesmo mogli, ali da dođemo na izborni dan bez glasačkih listića", dodao je.

Arnautović je podsjetio da se u BiH održavaju demokratski izbori te da se o njima govori u Aneksu 3 Dejtonskog mirovnog sporazuma u kojem je jasno u članu 5 navedeno da je potrebno formirati stalnu izbornu komisiju koja će provoditi sve buduće izbore.

"Svi mandati su ograničeni na četiri godine, dakle, vi ne možete doći u situaciju da ne održite izbore i da nezakonitno nekome produžite da je u mandatu i da potpisuje akte i odlučuje o sredstvima. Sada imamo takvu situaciju gdje predsjednik i potpredsjednici Federacije BiH s isteklim mandatom potpisuju određene akte koji su i materijalne i kadrovske prirode", zaključio je Arnautović.