ASA Voice Mini-simpozijum u ASA Institutu okupio stručnjake iz BiH i regije povodom Svjetskog dana glasa
Organizovan na inicijativu Odjeljenja za bolesti uha, nosa i grla ASA Bolnice na čelu sa voditeljem odjeljenja Mr.sc.Hasan Altumbabićem, dr.med, u saradnji sa Udruženjem otorinolaringologa i hirurga glave i vrata u BiH, simpozijum je okupio stručnjake iz BiH i regije - otorinolaringologe, fonijatre, logopede i glasovne edukatore - stvarajući važan prostor za povezivanje zdravstvenih profesionalaca iz javnog i privatnog sektora, te razmjenu znanja sa međunarodnim ekspertima.
Stručnjaci su saglasni - glas je naš primarni alat za komunikaciju i zaslužuje ozbiljan medicinski tretman. Preventivni pregledi i rano prepoznavanje problema ključni su za njegovo očuvanje.
"Cilj ovog skupa je promocija ORL odjela i fonijatrije unutar odjela, ASA Bolnice, kako bismo ohrabrile pacijente da na vrijeme reaguju u slučaju promjena ili poremećaja glasa. Prevencija i rana dijagnostika mogu donijeti izuzetno dobre rezultate u liječenju oboljenja glasnica", istakla je prim. dr. Mersiha Bećirović, specijalista otorinolaringologije i subspecijalista fonijatrije iz ASA Bolnice.
Prim. dr. Ilhana Šetić-Avdagić, subspecijalista fonijatrije, predstavila je na simpozijumu savremene hirurške tehnike koje se primjenjuju u oblasti fonohirurgije i laringologije u ASA Bolnici, naglašavajući da ASA Bolnica danas raspolaže metodama koje pacijentima omogućavaju brži oporavak i uspješnu rehabilitaciju glasa.
"Naš cilj je da pacijentima pružimo najmodernije terapijske pristupe koji su usklađeni sa svjetskim standardima, kako bismo im omogućili što kvalitetniji povratak svakodnevnim komunikacijskim i profesionalnim obavezama", istakla je dr. Šetić-Avdagić.
Dipl.def. logoped Kemal Redžić, klinički logoped sa Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu (KCUS), naglasio je značaj multidisciplinarnog pristupa u liječenju poremećaja glasa:
"Važno je da pacijenti razumiju koliko rani pregled i pravovremena dijagnostika mogu spriječiti razvoj ozbiljnih poremećaja glasa. Stručnjaci koji se bave glasom imaju ključnu ulogu u tom procesu".
Pored dijagnostike i liječenja, posebna pažnja posvećena je edukaciji o pravilnom korištenju glasa, naročito u umjetničkoj i profesionalnoj upotrebi.
Doc. mr. Alma Ferović-Fazlić, docentica na Akademiji scenskih umjetnosti Univerziteta u Sarajevu, naglasila je značaj edukacije budućih glumaca o pravilnoj upotrebi i zaštiti glasa, s posebnim fokusom na biomehaniku i funkcionalnost glasovnog aparata:
"Edukacija studenata glume o fiziologiji i tehnikama pravilne upotrebe glasa od suštinskog je značaja za njihov profesionalni razvoj. Cilj nam je da ovladaju tehnikama koje omogućavaju optimalno korištenje fonatornog aparata u različitim vokalnim zahtjevima - od govornog izraza do vokalne interpretacije. Glas nije samo sredstvo komunikacije, već refleksija identiteta, ličnosti i umjetničkog izraza svakog pojedinca".
Da je timski rad i saradnja različitih struka presudna u liječenju poremećaja glasa potvrdila je i dr. sc. Tamara Živković Ivanović iz Logopedskog centra Logoglas Zagreb, naglašavajući da samo zajednički rad otorinolaringologa, fonijatara, logopeda i drugih stručnjaka može dovesti do najboljih rezultata u zaštiti i rehabilitaciji glasa.
"Prevencija, rehabilitacija i edukacija moraju ići ruku pod ruku kako bi se sačuvalo ono što je temelj svake komunikacije - glas. Glas nije samo alat za govornu ekspresiju, već dio našeg identiteta, profesionalnog izraza i lične sigurnosti. Zato je važno da pacijenti prepoznaju prve znakove problema, ali i da zdravstveni sistem omogući multidisciplinaran pristup koji podrazumijeva stručnost, odgovornost i savremene terapijske metode. Glas zaslužuje da mu se posvetimo jednako ozbiljno kao i svakom drugom segmentu zdravlja".
Ovaj događaj dolazi kao prirodan nastavak jednogodišnjeg izuzetno uspješnog rada ORL odjela ASA Bolnice, koji je od aprila 2024. godine do danas zbrinuo više od 3.500 pacijenata i realizovao više od 200 operacija, razvijajući uz kliničku praksu i edukativne programe za zdravstvene radnike iz cijelog regiona.
Organizacijom ovakvih skupova, ASA Bolnica i ASA Institut potvrđuju svoju opredijeljenost da budu mnogo više od zdravstvene ustanove - mjesto susreta struke, znanja, edukacije i regionalnog povezivanja zdravstvenih profesionalaca iz javnog i privatnog sektora, uz aktivno uključivanje međunarodnih eksperata.
Zahvaljujemo kompaniji INEL BH i farmaceutskoj kući Salveo koji su svojim partnerstvom doprinijeli realizaciji ovog događaja i promociji značaja zdravlja glasa.