Austrijske sankcije bi mogle stvoriti velike probleme za Milorada Dodika

Ove dvije zemlje su u zajedničkom saopštenju navele da je Dodik "svojim secesionističkim provokacijama i akcijama otišao u novu krajnost i pravno gledano jasno prekoračio crvene linije", te da "ugrožava sigurnost, stabilnost, ustavni poredak i teritorijalni integritet" Bosne i Hercegovine.
Kako je istaknuto u saopštenju ministrica vanjskih poslova Beate Meinl-Reisinger (Austrija) i Anne Lührmann (Njemačka), stavljanje na listu sankcionisanih osoba znači da se ovom trojcu blokira sva imovina u ovim zemljama, ali i zabranjuje putovanje u ove države.
Značajan udarac za Dodika
Naravno, Dodik, Višković i Stevandić dobro znaju kako je to završiti na crnoj listi. Već dugo godina su "stanovnici" američke liste sankcionisanih osoba, a Dodik je dobio sankcije i u Velikoj Britaniji.
Oni su i dugo vremena "ismijavali" američke sankcije, sve do odluke da im se moraju zatvoriti bankovni računi, jer je bankama u BiH stavljeno do znanja da ne smiju raditi s osobama koje se nalaze pod sankcijama.
Međutim, ove sankcije donose nešto drugačiju situaciju, a primarno se to odnosi na predsjednika RS-a i osobu koja je de-facto lider ovih neustavnih procesa, što su izdvojile i ministrice iz ove dvije države.
Dodik je čest gost u Beču, gdje Republika Srpska ima i svoje predstavništvo, a poznato je i da veliki broj građana Bosne i Hercegovine iz ovog entiteta živi u ovom austrijskom gradu.
Kako je sada na snazi zabrana putovanja, time je Dodiku dodatno sužen prostor za međunarodno djelovanje, odlukom vlade ove države, ali predsjednik RS-a ima još razloga za zabrinutost nakon ovog poteza vlasti u Beču.
Dodikovi prijatelji su mu sada iza zida sankcija
Najveći problem za Dodika je svakako što u Austriji ima izrazito jako partnerstvo s FPO-om, drugom po snazi strankom u ovoj centralnoevropskoj zemlji koja je bila blizu formiranja vlasti nakon prošlogodišnjih izbora.
Imati prijatelje u Austriji može za Dodika otvoriti nove perspektive unutar same EU, a što mu je od izuzetne važnosti u ovom trenutku.
Dodik se, naravno, sa svojim prijateljima iz FPO-a može sresti bilo gdje na svijetu gdje još ima pravo da putuje, kao što i oni mogu doći u Bosnu i Hercegovinu, kao što su pojedini članovi radili u prošlosti.
Međutim, njihovi sastanci će sada biti gledani kroz prizmu sankcija koje je austrijska vlada uvela Dodiku, te će i kroz ovu dimenziju predsjednik RS-a osjetiti stavljanje na crnu listu.
Preokret u nekoliko mjeseci: Od slavlja do sankcija
Dodik je nakon septembarskih izbora slavio "pobjedu" FPO-a, iako su oni osvojili drugo mjesto, nadajući se da će oni biti ti koji će formirati vlast u Austriji.
Kada su propali pregovori NEOS-a, OVP-a i SPO-a odmah nakon izbora, Dodikove želje skoro su se ispunile, jer je OVP, pod novim liderstvom, odlučio s FPO-om da pregovara.
Ipak, ti razgovori su propali, a OVP se vratio starim partnerima i FPO poslao u opoziciju. Upravo ministrica iz NEOS-a, nominalno najslabije od tri stranke u vlasti, je bila ta koja je saopštila, sa svojom njemačkoj kolegicom, da će Dodik svom bogatom repertoaru sankcija dodati i one iz Berlina i Beča.
Naravno, Dodik, kao i Stevandić i Višković, će sankcije nipodaštavati, ali će one definitivno najviše zaboljeti lidera Republike Srpske.