BiH
277

Balkan Rivers Tour na Neretvi: Kajakaši protiv izgradnje hidroelektrana i uništavanja ljepota rijeka

Anadolija
Poslije Save i Soče u Sloveniji, Zrmanje u Hrvatskoj te Une i Sane, Balkan Rivers Tour je stigao na Neretvu.

Roku Rozmanu, bivšem slovenskom olimpijcu, i ekipi kajakaša, uprkos lošem vremenu, u veslanju po donjem toku Neretve, pridružilo se oko 20 veslača iz BiH, Hrvatske, Slovenije i Crne Gore, kako bi upozorili i digli glas protiv planirane izgradnje hidroelektrana na Neretvi.

Istaknuto je da je Bosna i Hercegovina jedinstvena po svom riječnom bogatstvu. Nedavna analiza, naglašava se, WWF-a pokazala je da je čak 60 posto bh. rijeka u dobro očuvanom stanju te da su rijeke riznice biološke raznolikosti države. Samo u rijeci Neretvi tako može se naći 75 vrsta slatkovodnih riba, od kojih ih je nekoliko endemično i na crvenom popisu IUCN-a (Međunarodne unije za zaštitu prirode), dok u području redovito gnijezdi najmanje 115 ptičjih vrsta, no ukupan broj ptičjih vrsta koje borave u ovom području iznosi više od 300.

"Neretva je jedan od najvažnijih izvora električne energije dobijene korištenjem potencijala vode u Bosni i Hercegovini. U slivu Neretve i Trebišnjice izgrađeno i u pogonu je 12 hidroelektrana od kojih većina ima akumulacijska jezera, dok postoje planovi da se izgradi dodatnih devet elektrana. To ima značajan utjecaj na ekosisteme i ozbiljno je poremetilo vodni režim, što znači i drastično smanjenje biljnih i životinjskih vrsta koje ovise o vodnom režimu“, rekao je Zoran Mateljak iz WWF Adria.

Rijeka Neretva najveća je rijeka jadranskog slivnog područja. Duž gornjeg toka Neretve brojni potoci i izvori formiraju glavni tok koji teče netaknutim brzacima i vodopadima usijecajući duboka ždrijela koja sežu čak i do 800 metara dubine. U posljednjih 30 kilometara njezin tok stvara najveću aluvijalnu deltu na Jadranu. Gornji dio, s površinom od 7.411 hektara, močvarno je područje Park prirode Hutovo blato, koje zajedno sa deltom u Hrvatskoj tvori jedno od tri ključna odmorišta za ptice selice na jadranskom seobenom putu.

"Neretva je jedna od najspektakularnijih rijeka u Europi. Ova divlja ljepotica predstavlja izazov svakom ozbiljnom kajakašu, a svakom ljubitelju prirode nudi iznimno iskustvo, koje se rijetko može doživjeti drugdje u Europi. Izgradnjom brana taj divlji karakter rijeke potpuno bi nestao, a time i turističke prilike za lokalne ljude“, rekao je Rok Rozman, inicijator i vođa kampanje Balkan Rivers Tour.

Oliver Arapović iz udruge Majski cvijet naveo je "da bi izgradnja malih hidroelektrana na Buni i Neretvi lokalnom bi stanovništvu, koje već sad živi od turizma, poslala jasnu poruku da vlasti ovo područje ne vide kao potencijal održivog turizma, već isključivo kao megawate". "To bi bio kraj svim našim nastojanjima da od ovog područja stvorimo zanimljivu destinaciju za aktivan i održiv odmor, po kojem bismo željeli biti prepoznati u Evropi i svijetu“, rekao je Arapović. Iz BiH se turneja Balkan Rivers Tour seli u Crnu Goru, na rijeke Moraču i Taru, a potom u Albaniju na rijeke Osumi, Valbonu i Vjosu.

"Balkan Rivers Tour“ je zajednička kampanja nevladinih organizacija EURONATUR, RiverWatch, LeeWay Collective, WWF i lokalnih partnera u okviru projekta "Save the Blue Heart of Europe". Pod vodstvom bivšeg slovenskog olimpijca Roka Rozmana kajakaši iz cijele Evrope će u 35 dana veslati po najljepšim ali i najugroženijim rijekama Balkanskog poluotoka. Ovom jedinstvenom kampanjom, domaće i svjetske udruge žele skrenuti pozornost na ludilo izgradnja brana i hidroelektrana na području između Slovenije i Albanije, na kojem se planira izgradnja više od 2.700 novih hidroelektrana. Završni čin turneje Balkan Rivers Tour bit će predaja peticije za očuvanje rijeke Vjose albanskom premijeru Ediju Rami 20. maja u Tirani.