Od 2022. godine do danas
30

Banjalučki advokat prijavio direktora Elektroprivrede RS-a, tvrdi da "krade" struju građanima

Piše: A. Ku.
Luka Petrović, direktor Elektroprivrede RS-a
Luka Petrović, direktor Elektroprivrede RS-a
Banjalučki advokat Dario Sandić prijavio je Okružnom javnom tužilaštvu u Banjoj Luci direktora Elektroprivrede Republike Srpske zbog sumnje u više krivičnih djela, a između ostalog i krađu struje.

Osim Petrovića, prijavom su obuhvaćene i druge osobe zaposlene u Elektroprivredi RS-a i Ministarstvu energetike RS-a.

U razgovoru za Klix.ba, Sandić navodi da je podnio krivične prijave protiv više osoba, jer smatra nemogućim da samo jedan čovjek krši zakon i vrši opstrukciju i primjenu zakona vezano za prava kupca i proizvođača.

Ističe da je riječ o organizovanoj grupi ljudi koja uništava energetski sektor entiteta Republika Srpska.

"Naime, zakonskim i podzakonskim aktima, koje su usvojile Narodna skupština Republike Srpske (NSRS), ministarstva, elektroprivreda i Regulatorna agencija data su prava građanima koji na svojim objektima izgrade solarnu elektranu. Ta prava su data kako bi se podstakli građani da proizvode struju iz obnovljivih izvora, a imajući u vidu energetski deficit koji ERS već godinama prouzrokuje zbog lošeg poslovanja i koruptivnih radnji te na taj način postanu energetski samoodrživi i nezavisni i u cilju zaštite životne okoline imajući u vidu 'prljavu energiju' koja se proizvodi u termoelektranama", navodi advokat Sandić.

Objašnjava da su propisi omogućili da višak struje koju građani proizvedu u svojim solarnim elektranama isporuče u elektroenergetski sistem te da na taj način ostvare određene benefite u struji ili novcu.

"Međutim, ERS ni sa jednim kupcem-proizvođačem nije zaključio ugovor o snabdijevanju, a što je bio obavezan da uradi u roku osam dana od dana puštanja solarne elektrane u pogon, odnosno priključenjem elektrane na mrežu, čime uzima od građana višak proizvedene struje, istu struju prodaje na tržištu i zarađuje novac i pri tome onemogućava građanima da ostvare svoja prava na benefite, odnosno pravo na električnu energiju ili na novac", ističe.

Na ovaj način, dodaje, ERS od građana uzima struju bez ikakve naknade i istu prodaje dalje na tržištu.

"Kada se ovako ponašaju građani (troše struju i ne plaćaju njen utrošak, ili troše struju i prikrivaju njen utrošak) onda se to naziva krađa električne energije i takvo ponašanje predstavlja krivično djelo za koje je zaprijećena kazna zatvora od šest mjeseci do godina, kao i novčana kazna", kaže Sandić.

Prijava se odnosi na period od 2022. godine do danas, odnosno od trenutka kada su doneseni propisi koji su omogućili građanima koji proizvode električnu energiju pomoću solarnih panela, da višak energije puste u mrežu i da im se na osnovu toga omogući da koriste električnu energiju iz mreže kada njihovi solarni paneli ne proizvode dovoljno struje za njihove vlastite potrebe ili da im se isplati određeni novac.

"Proizvodnja električne energije iz solarnih panela je jedna od ključnih stvari za privredu u Republici Srpskoj jer se na ovaj način ispunjavaju glavna načela energetske tranzicije, koje su u zemljama EU odavno prepoznata i implementirana. Vrlo je bitno da građani prepoznaju prednosti vlastite proizvodnje energije koje se ogledaju u postizanju energetske nezavisnosti od velikih, skupih i tromih energetskih sistema, kao i mogućnost zarade od vlastite proizvodnje. Bitno je da građani znaju prava i obaveze koje proističu iz ove djelatnosti te da imaju mogućnost da svoja prava i ostvare pred nadležnim organima i institucijama", zaključuje Sandić.