Banjalučki monasi više od 135 godina prave sir trapist čiju recepturu samo oni znaju
Na svijetu postoji 95 lokacija na kojima žive trapisti koji izrastaju iz reda cistercita kada je sredinom XVII stoljeća u samostanu "La Trappe" u Francuskoj započeta reforma koja je zagovarala disciplinu svetog Benedikta.
"Ora et labora" u prijevodu "moli i radi" moto je monaha zvanih trapisti u Banja Luci kao i svih drugih u svijetu.
Ispunjavajući svoje obaveze, banjalučki trapisti od 1882. godine u mjestu Trapisti proizvode trapist - originalni polutvrdi sir čija receptura je dobro čuvana tajna. Pisanog recepta nema, a prenosi se s monaha na monaha. U razgovoru za Klix.ba brat Franjo Pojašnjava da je tajnu sira prije znalo 265 monaha u Banjoj Luci, a da ih je danas samo trojica.
"Naš čuveni trapist sir je jedina proizvodnja koju danas imamo, a imali smo i pivovaru koja je danas poznato banjalučko pivo. Tajna sira, odnosno, njegova receptura nema nigdje zapisana i to se prenosi s monaha na monaha", govori Franjo.
Dodao je da se sir proizvodi u Aleksandrovcu u pogonima Karitasa gdje ima 200 krava. Blizu 950 litara mlijeka ide za proizvodnju sira, a oni dobivaju samo dio tih proizvoda zbog tajne koju su ustupili za proizvodnju trapista.
Sireve prodaju po sajmovima i tako zarađuju za opstanak, a s obzirom na to da imaju i turističke posjete u Samostanu "Marija Zvijezda" svakodnevno se sir prodaje po cijeni od 24 KM po kilogramu.
Na pitanje da li će neko sačuvati tajnu sira s obzirom na to da su u samostanu i župi ostala samo tri monaha Tomislav, Zvonko i on, Franjo je kazao da to samo Bog zna te da nije poznato šta će biti sa sirom, njegovom tajnom, samostanom i životom monaha.