"Novim sustavom ukinut je niz imena naselja na području Čapljine (Rečice, Hasića Glavica, Gradina iznad Počitelja), što je i onomastički i politički retrogradan čin, jer predstavlja pritisak na većinom nerhvatsko stanovništvo, koje živi u tim naseljima, a etnički je manjinsko u kontekstu cijele općine", smatra Baralija.
Ona je naglasila da je suština novog adresnog sustava trebala biti "u recimo, promjeni imena Ulice Mile Budaka, koji je, za vrijeme Drugog svjetskog rata bio jedan od najznačajnijih aktera genocidne politike, koju je nad srpskim, jevrejskim i romskim stanovništvom provodio ustaški režim NDH".
Baralija je podsjetila i na nedavnu izjavu predsjednice Hrvatske Kolinde Grabar-Kitarović da je ustaški režim bio zločinački.
"Mile Budak kao jedan od ključnih ljudi tog režima ne zaslužuje ulicu ni u Čapljini ni u Mostaru, gdje također postoji", smatra Baralija.
Naša stranka Mostar kontaktirala je Općinu Čapljina i dobila informaciju da na području te općine ne postoji ulica Marka Vege, čuvenog historičara i arheologa koji je rođen u Čapljini. Vego je u naučnoj zajednici prepoznat kao jedan od najvećih stručnjaka za povijest bh. srednjovjekovlja. Objavio je više od 300 naučnih radova, dajući ogroman doprinos historiografskoj nauci.
Baralija smatra da bi Čapljina trebala da čuva sjećanje na ljude poput Vege, posebno Čapljince, koji su uradili nešto korisno i progresivno, te je pozvala općinske vlasti predvođene načelnikom Smiljanom Vidićem (HDZ) da vrate "nasilno oduzeta" imena čapljinskim naseljima i da Ulicu Mile Budaka preimenuju u Ulicu Marka Vege, navodi se u priopćenju.