Bazen politika i rebalans budžeta: Bišćani će plivati, ali pitka voda će biti upitna
Jedna takva konstatacija najbolje je vidljiva iz primjera rebalansa budžeta Federacije Bosne i Hercegovine koji je usvojen u Predstavničkom domu prošle sedmice, a na koji je ukazao predsjednik Odbora za ekonomsku i finansijsku politiku Predstavničkog doma Parlamenta FBiH Admir Čavalić.
Tako će građani Cazina ostati uskraćeni za bazen za koji je bilo planirano tri miliona KM, a ista sudbina zadesila je i bazen Bentbaša u Sarajevu za koji je bilo planirano 1,5 miliona KM. Za potrebe izgradnje bazena u Zenici s budžeta je skinuto 3,5 miliona KM i ostavljeno 500.000.
Bazen politika u FBiH
— Admir Čavalić (@AdmirCavalic) October 30, 2023
Fiskalne posljedice "trgovine rukama" nisu ništa novo, međutim uglavnom su se manifestirale na nivou mjesnih zajednica, opština/gradova i pojedinih kantona (u zadnje vrijeme sve izraženije na nivou kantona što totalno derogira kantonalne institucije i… pic.twitter.com/s7S62iaRYW
Jedni od rijetkih koji su "preživjeli" progon bazena Vlade Federacije je onaj u Gračanici za čije potrebe u budžetu ostaje dosadašnjih 500.000 KM. I Lana Pudar može biti sretna jer za potrebe Olimpijskog bazena u Mostaru i dalje je u igri 8 miliona KM, ali samo ostaje pitanje kada će početi gradnja.
Bazeni su očigledno postali adut u rukavu onih koji već kuju planove za naredne izbore, a s obzirom da su oni "vidljivi" za razliku od kvalitetnijeg zdravstva ili socijalne zaštite, ne bi trebalo čuditi da će taj adut biti i dobitni.