Bećirović nastavio lobirati za rezoluciju o Srebrenici, sastao se s ambasadorima šest zemalja
Bećirović je razgovarao sa ambasadorima Grčke Evangelosom Sekerisom, Jamajke Brianom Wallaceom, Republike Liberije Sarah Safyn Fyneah, Bruneja Hajah Noor Qamar binti Haji Sulaiman, Kraljevine Bahrein Jamalom Faresom Alrowaieijem i ambasadorom Republike Sudan Al-Harithom Mohamedom.
Tokom razgovora sa Sekerisom i Wallaceom istakao je da međunarodna zajednica ima obavezu prema žrtvama genocida, ali i obavezu prema civilizaciji, da ne dopusti da se genocid desi bilo kada i bilo gdje.
"Da bi smo u tome uspjeli, rezolucija, kojom će se probuditi moderni svijet, mora biti usvojena. U vremenima globalnih previranja, okupljanje oko civilizacijskih vrijednosti mira i pravde je od historijske važnosti. Na takav način se mogu stvoriti preduslovi za jačanje povjerenja na globalnom nivou i trasiranja zajedničke borbe na prevenciji genocida u budućnosti", rekao je Bećirović.
Dodao je da rezolucija nije usmjerena ni protiv jednog naroda.
"Njena suština je prevencija genocida i obrazovanje novih generacija u duhu mira i tolerancije. Zato ohrabruje da se i u susjednoj Srbiji javlja sve više glasova koji shvataju da je ova rezolucija u interesu i ove države", dodao je.
Tokom sastanka s ambasadoricom Republike Liberije u UN-u
Sarah Safyn Fyneah ukazao je na važnost usvajanja rezolucije o 11. julu kao međunarodnom danu sjećanja i obilježavanja genocida u Srebrenici počinjenog 1995.
Tokom sastanka Bećirović je istakao da usvajanje rezolucije predstavlja civilizacijski čin solidarnosti sa žrtvama genocida i njihovim porodicama. Naglasio je da ne postoji nijedan pravni, politički, moralni ni historijski razlog da bilo koja država svijeta ne glasa za rezoluciju o genocidu u Srebrenici.
"Rezolucija je u interesu cijelog čovječanstva i njene poruke su univerzalne. Njenim usvajanjem biće upućena poruka o važnosti izgradnje održivog mira, prevencije genocida i obrazovanja mladih generacija u duhu tolerancije i zajedništva", rekao je Bećirović.
Tokom razgovora sa ambasadorom Bruneja u UN-u Hajah Noor Qamar binti Haji Sulaiman Bećirović je ukazao na značaj podrške Bosni i Hercegovini od strane zemalja članica Organizacije islamske saradnje (OIC), koju čini 57 zemalja, a u kojoj Bosna i Hercegovina ima status posmatrača.
Bećirović je rekao da je važno da je početkom maja ove godine na samitu OIC-a u Republici Gambiji, 57 zemalja članica usvojilo deklaraciju u kojoj se daje podrška rezoluciji o proglašenju 11. jula kao međunarodnog dana sjećanja i obilježavanja genocida u Srebrenici počinjenog 1995.
Također, istaknuto je da je na 15. samitu OIC-a ponovljena podrška nezavisnosti, teritorijalnom integritetu i suverenitetu Bosne i Hercegovine, unutar njenih međunarodno priznatih granica, kao i multietničkoj, multikulturalnoj i multireligijskoj strukturi Bosne i Hercegovine.
Tokom razgovora ukazano je i na važnost Rezolucije usvojene na 38. sastanku OIC-ovog Vijeća ministara vanjskih poslova (CFM), održanom u Astani 2011. godine i naknadne rezolucije, uključujući i Rezoluciju usvojenu u Mauritaniji, 2023. godine, kojom se poziva islamski svijet da obilježava 11. juli kao Dan žalosti.
Bećirović i ambasadorica Bruneja Hajah Noor Qamar binti Haji Sulaiman poručili su da je važno poslati poruku da međunarodna zajednica ima obavezu da spriječi ponavljanje sličnih zločina bilo gdje u svijetu.
Kad su u pitanju razgovori sa ambasadorima Kraljevine Bahrein Jamalom Faresom Alrowaieijem i ambasadorom Republike Sudan Al-Harithom Mohamedom Bećirović je istakao da će se usvajanjem rezolucije doprinijeti da se zločin genocida više nikada ne ponovi.
On je naglasio da se institucionalnom zaštitom naslijeđa tribunala i sudova UN-a istovremeno štite temeljni principi na kojima počiva UN. Usvajanje rezolucije o genocidu nad Bošnjacima u i oko Srebrenice je u funkciji prevencije genocida.
"Radi budućeg rada i očuvanja kredibiliteta UN-a važno je da se izvuče pouka iz neuspjeha UN-a u sprečavanju genocida u Srebrenici", rekao je.
Bećirović je rekao da je potrebno da Generalna skupština UN-a usvoji rezoluciju o međunarodnom danu sjećanja i obilježavanja genocida u Srebrenici, kao što je to učinila i u Rezoluciji o Međunarodnom danu sjećanja na genocid u Ruandi.
"UN će usvajanjem rezolucije o Srebrenici i širenjem istine, potvrđene presudama međunarodnih sudova, pokrenuti globalni proces prevencije genocida", istakao je Bećirović.