"U aranžmanu s MMF-om fiskalni agent je Centralna banka a Ministarstvo finansija i trezora nema tu ulogu", istakao je Bevanda.
Dodao je da su na Vijeću ministara predložili dvije odluke - prvu o izdavanju mjenice odnosno garancije da će sredstva biti vraćena i drugu koja je sporna, te da nije istina da je njome određeno da pomenuta sredstva iz Centralne banke povlače kantoni.
Bevanda je naglasio da je u toj odluci navedeno procentualno koliko sredstava pripada kojem entitetu i Distriktu Brčko jer je i u Pismu namjere i potisanom memo randumu navedeno - Republika Srpska i Federacija BiH i svih njenih 10 kantona.
"Centralna banka je entitetima i Distriktu Brčko izdala zahtjev za određivanje instrukcije koje su oni uputili i sad je pozivanje da nema pomenute odluke Vijeća ministara koja je dva puta oborena u Sekretarijatu, a spremna je da bude usvojena bez izmjena ako za to bude političke volje", rekao je Bevanda.
Vezano za usvajanje budžeta institucija BiH pojasnio je da je Ministarstvo finansija i trezora učinilo sve da u februaru bude ponuđen na usvajanje Vijeću ministara gdje su zbog izbijanja pandemije ministri iz reda srpskog naroda glasali protiv, ali je on upućen u daljnju proceduru u Predsjedništvo BiH.
"Iz Predsjedništva je vraćen da bude prilagođen uslovima pandemije i službenici ministarstva profesionalno rade na tome, ali to prilagođavanje treba usaglasiti pojedinačno s oko 100 budžetskih korisnika", kazao je Bevanda.
Najavio je da će prilagođeni budžet u narednih nekoliko dana biti upućen u Vijeće ministara, nakon čega treba biti upućen u Predsjedništvo i na kraju u Parlamentarnu skupštinu BiH.