"Opet se ponavlja ista priča, kao u slučaju Rafinerije Brod, da kompanije iz susjednih država određuju samostalno koje će se konekcije graditi prema Bosni i Hercegovini, tačnije prema njenim entitetima. Želimo upoznati cjelokupnu javnost da Sarajevo nije subjekt međunarodnog prava, niti država, već samo jedan od gradova u BiH. Izjavljivati da će 'Sarajevo nešto morati' je direktni atak na suverenitet jedne države, jer ne može direktor javnog preduzeća jedne države određivati drugoj državi, pa makar to bio i grad, način na koji će se snabdijevati", naglasili su u saopćenju za javnost iz BH-Gasa.
Bajatovićeva izjava pokazuje da se, kako smatraju iz BH-Gasa, ovdje radi o namjeri preuzimanja tržišta prirodnim gasom od kompanija iz Srbije, a Srbijagas treba pripremiti teren za to preuzimanje.
Dalje su iz BH-Gasa naveli primjer na bazi kojeg se priprema teren za preuzimanje tržišta gasom u Federaciji BiH.
"Jučer su delegacije BH-Gasa i Srbijagas održale sastanak u Novom Sadu po pitanju uslova transporta gasa preko Srbije za 2018. godinu. Ultimatum pred kojim se našao BH-Gas je bio ili pristajanje na uslove Srbijagasa ili dovođenje u pitanje transporta gasa preko Srbije. Nakon iscrpnih pregovora usaglašeno je da Srbijagas nije odustala od prelaska na tarifni sistem Srbije, a što bi značilo povećanje tranzitnih tarifa za gotovo 3 puta. BH-Gas nije mogao pristati na ovaj uslov i pronađeno je rješenje da se za prvih devet mjeseci ne primjenjuje tarifni sistem u tranzitu gasa, već da se u tom periodu pokuša iznaći rješenje koje bi značilo ne drastično povećanje tranzitnih tarifa, a u što mora biti uključena i Agencija za energetiku Republike Srbije", stoji u saopćenju BH-Gasa.
Srbijagas je zbog ovog "kompromisa", tvrde iz BH-Gasa, povećao cijenu tranzita za prvih devet mjeseci u 2018. godini za otprilike 30 posto. Ovo povećanje će direktno utjecati na finansijski rezultat BH-Gasa u 2018. godini.
"Bili smo suočeni s odlukom ili pristajanje na povećanje ili upitnom isporukom gasa od 1. januara, a što je ništa drugo do ucjena. Srbijagas prema izjavama najviših dužnosnika neće odustati od prelaska na tarifni sistem koji će u osnovi značiti, ako se provede po njihovom zahtjevu, povećanje cijene gasa za krajnje potrošače u FBiH", kažu iz BH-Gasa.
BH-Gasu je ostavljeno devet mjeseci da pokuša utjecati da se cijene tranzita kod regulatora u Srbiji prilagode cijenama transporta kakve su u Evropi, a što će biti vrlo težak zadatak, jer Srbijagas ne odustaje od prvobitnih zahtjeva.
"Vidljive su krajnje namjere Srbijagasa, a nazivati interkonekcije između susjednih država 'srpskim tokom' i naredbodavno sugerisati da 'Sarajevo nešto mora' je samo povratak u vremena za koja smo mislili da su davno iza nas. BH-Gas nikad nije dovodio u pitanje saradnju sa Srbijagasom, niti isporuke prema Istočnom Sarajevu, ali isto tako niko BH-Gas ne može zaustaviti da se interkonekcijski poveže sa Hrvatskom te tražiti od BH-Gasa da plaća enormne transportne troškove je suprotno od onog što Bajatović navodi u svojoj izjavi", stoji u saopćenju BH-Gasa.