BHRT od ponedjeljka ukida 15 emisija: "Doslovno smo na koljenima, nemamo način da zadržimo ljude"
"Doslovno smo na koljenima", naveo je Karamehmedović te napomenuo da Upravi odbor BHRT-a zasjeda u ponedjeljak.
"Nismo u mogućnosti da ostvarimo prava koja nam je zakon zagarantovao u smislu finansiranja od 2017. godine, moramo polako gasiti program. Pitanje je dana koliko možemo ovako trajati", rekao je Karamehmedović.
Smatra i kako će se uskoro ići i sa novim smanjenjima programa. Dodatni problem koji se, poput domino efekta pojavio, jeste da ova televizija ostaje bez radnika jer ne žele raditi bez plata. Zadnju su dobili u aprilu.
"Nećemo biti u stanju da pokrijemo program. Nemamo način da zadržimo ljude jer svakako nismo konkuretni", dodaje direktor BHRT-a.
Dva su rješenja
Rješenje je, kaže, primjena zakona i to u potpunosti.
"Tačnije, da se RTRS i FTV natjeraju da poštuju zakon onako kako je on usvojen u Parlamentu 2005. godine. Mi nikada ne bismo došli u ovu situaciju da RTRS nije 2017. izašao iz zakona i počeo zadržavati kompletnu taksu s teritorije RS te da FTV nije zadržavala 50 umjesto 20 posto takse", pojašnjava Karamehmedović.
Kratkoročno rješenje je da federalna vlada naloži EP BiH da rasporedi taksu između BHRT-a i FTV u procentima kako to zakon kaže: 50/25 posto.
"Mi smo bili, između ostalog, prisiljeni da zaustavimo produkciju jer nemamo dovoljno ljudi koji mogu da proizvedu te programe. A zakonski ne možemo otpuštati radnike jer i za sistematizaciju nam treba riješen problem finansiranja. Ako ukinete radno mjesto, morate ponuditi alternativu ili otpreminu, a za to nemamo novca", zaključuje generalni direktor BHRT-a.
Na listi 15 emisija koje se ukidaju su "Jedan", "Odbrojavanje", "Putevi zdravlja", "Nova avantura", domaći dokumentarni program, "Propuh", "Thinking Box", "Art Depo", "Moja zemlja", "DVS - Filmski festival u Kanu", "Identiteti", "Global", "Konačno petak sa Majom Miralem", "Inbox", "Trend" dok će emisija "Jutro za sve" trajati dva umjesto tri sata.
Saga se nastavlja
Podsjetimo da je Radio televizija Bosne i Hercegovine prestala pružati svoje usluge Federalnoj televiziji zbog velikog duga prema njima.
Napominjući da su redovno plaćali svoje obaveze BHRT-u do prekida naplate RTV takse krajem 2023. godine, iz FTV-a su istakli da su sada suočeni s nedostatkom osnovnih prihoda. Pozvali su BHRT da potpiše Ugovor sa Elektroprivredom BiH kako bi se osigurala zakonska raspodjela RTV takse, što bi omogućilo nesmetano emitiranje programa i očuvanje javnih emitera.
Ubrzo je reagovao Općinski sud koji je donio privremenu mjeru u kojoj nalaže da BHRT mora pustiti signal FTV-u.
Zatim je FTV podnijela krivičnu prijavu protiv članova Upravnog odbora BHRT-a, generalnog direktora BHRT-a, direktora BHT-a, direktora BH Radija 1 i drugih osoba.
Ubrzo je stigao novi poziv Poslovodnog odbora RTV FBiH na potpisivanje ugovora i raspodjeli RTV takse koji je BHRT odbio.
Međutim, skoro rješenje se ne nazire, sudeći prema trenutnoj situaciji.
I dok vladajući i opozicija razmjenjuju saopćenja te "prebacuju" lopticu odgovornosti, čini se da se državni javni servis polako, ali sigurno gasi. Zaposlenicima trebaju konkretne i zakonite mjere, a ne prazne priče - što su većinom dobivali do sada.