Da bi Vijeće ministara bilo zvanično formirano, neophodno je da Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA) tokom sljedeće sedmice okonča sigurnosne provjere preostalih osam kandidata za ministre i zamjenike ministara. To znači da novi saziv Vijeća ministara BiH ipak neće biti formiran 23. decembra kako je to optimistično najavljivano. Ipak, sada je realno da taj proces bude okončan 30. decembra, što je drugi datum koji je najavljen za imenovanja državne vlasti naše zemlje. To znači da bi Program reformi bio poslan 31. decembra u NATO.
Plan i dogovor u Predsjedništvu o Programu reformi za NATO je predvidio da BiH dan nakon imenovanja Vijeća ministara u sjedište NATO-a u Brisel pošalje Program reformi, čime bi naša država u ovoj godini, uprkos lošoj prognozi i političkoj klimi ipak uspjela okončati godinu sa završena dva važna procesa.
U međuvremenu, vodeće stranke iz Republike Srpske najavljuju da će Narodna skupština RS-a razmatrati Program reformi prije slanja u Brisel. Odluka o sjednici bit će donesena sutra na Kolegiju NSRS-a. Ipak, upitno je na koji način će taj zakonodavni organ raspravljati o Programu reformi, s obzirom na to da taj dokument nikada nije objavljen, niti će biti objavljen, barem prema najavama, dok ne bude poslat u Brisel.
Ukoliko Milorad Dodik spomenuti dokument dostavi NSRS-u, prekršit će dogovor. S druge strane, praktična primjena odluka NSRS-a neće imati nikakvo uporište. To je na saslušanju u državnom Parlamentu potvrdio i novoimenovani predsjedavajući Vijeća ministara BiH Zoran Tegeltija (SNSD). On je poručio da NSRS može raspravljati o bilo čemu, ali da država BiH donosi odluke o vanjskoj politici, kakva je i NATO put naše zemlje.
Tako je realno očekivati da će BiH, doduše u fotofinišu uspješno okončati godinu formiranjem državne vlasti i slanjem Programa reformi u NATO.