Iz Direkcije navode da je to u skladu sa Zakonom o međunarodnoj pravnoj pomoći u krivičnim stvarima BiH, kao i da je Interpol Beograd obaviješten o mogućnosti ustupanja krivičnog gonjenja nadležnim pravosudnim organima BiH.
U saopštenju Direkcije ističe se da BiH ima jednaku obavezu postupanja bilo da je riječ o difuznim ili crvenim potjernicama, dok samo postupanje po međunarodnim potjernicama "zavisi i od nacionalnog zakonodavstva svake od zemalja članica Interpola".
Iz Direkcije ističu da će u slučaju da dobiju obavještenja Generalnog sekretaraijata Interpola o procesuiranju novih zahtjeva koji se odnose na slučajeve genocida, zločina protiv čovječnosti i ratnih zločina, na zahtjev međunarodnih sudova ili tijela koje je uspostavio Savjet bezbjednosti UN, ona biti proslijeđena Ministarstvu pravde BiH na dalju procjenu i preduzimanje mjera i radnji iz njihove nadležnosti.
Beogradska kancelarija Interpola dostavila je svim članicama Interpola međunarodne potjernice s ciljem hapšenja i ekstradicije Orića i Meholjića.
Tužilaštvo Srbije za ratne zločine zatražilo je istragu protiv Orića i još četiri Bošnjaka osumnjičena za navodni ratni zločin nad Srbima u Podrinju. Zahtjev je podnesen Višem sudu u Beogradu zbog sumnje da su Orić i ostali počinili navodni ratni zločin protiv srpskih civila u mjestu Zalazje i Donji Potočari, u opštini Srebrenica 12. jula 1992. godine.