On je istakao da je među tim obavezama učešće u operacijama podrške, izgradnji i očuvanju mira.
Radončić je napomenuo da "BiH nije samo korisnik i primalac međunarodne civilno-vojne pomoći, nego i aktivni subjekt u kreiranju međunarodne bezbjednosti".
Ministar sigurnosti BIH naveo je da će BiH ove godine obilježiti 20 godina od odlaska prve grupe policijskih službenika u mirovnu misiju.
"Od te 2000. godine u operacijama podrške miru do danas učestvovalo je ukupno 337 policijskih službenika, i to u mirovnim misijama u Južnom Sudanu, na Kipru, Kongu, Liberiji, Istočnom Timuru i Haitiju. Među njima 52 žene. Stalno naglašavamo značaj doprinosa koje žene daju u izvršavanju poslova i zadataka u okviru mirovnih misija ovih naših policijskih agencija", rekao je Radončić.
On je podsjetio da se mandati policijskih misija ogledaju kroz pružanje podrške primjeni mirovnih sporazuma, podrške vladama u sprovođenju reformi sektora sigurnosti, zaštiti civila, održavanje obuka za lokalne policijske službenike i očuvanje javnog reda i mira.
U Južnom Sudanu trenutno ima 15 policijskih službenika iz BiH, među njima četiri žene.
"Upućujemo danas još 14 pripadnika policijskih službenika iz BiH, 11 muškaraca i tri žene. Oni su iz različitih policijskih agencija, Direkcije za koordinaciju policijskih tijela, MUP-a Republike Srpske, MUP-a Kantona Sarajevo, MUP-a Posavskog kantona, MUP-a Tuzlanskog kantona i MUP-a Zeničko-dobojskog kantona", precizirao je Radončić.