Binali Yildirim: Želimo dobre odnose i sa SAD-om i Rusijom, to će pomoći i BiH
Yildirim je obrazložio turske odnose sa Sjedinjenim Američkim Državama, a posebno s Ruskom Federacijom, ističući da je opasno da velike sile uvlače druge zemlje u svoje antagonizme s drugim silama.
"Odnosi Turske sa Sjedinjenim Američkim Državama sežu daleko u prošlost. Nekad imamo nesuglasice, a nekad veoma dobre odnose. Oni su koristili neke terorističke grupe, protiv kojih smo se mi borili, za rat u Siriji. No, Amerika se približila našem stavu. Naše nesuglasice su privremene", kazao je Yildirim.
S druge strane, Yildirim je napomenuo da su njihovi odnosi s Rusijom veoma dobri.
"Naši odnosi s Rusijom također mogu povećati uzajamnu saradnju s ovom regijom. I sa SAD-om i s Rusijom želimo imati dobre odnose. Usvajanje MAP-a bi moglo izazvati određene nestabilnosti u BiH, jer srpska strana želi da se to desi. Turska će ipak u tom smislu podržati BiH", rekao je Yildirim na jutrošnjem prijemu u sarajevskom hotelu Bristol.
Ekonomska saradnja
Fokus posjete premijera Turske Binalija Yildirima Bosni i Hercegovini bio je ipak na ekonomskoj saradnji pa se u svom obraćanju osvrnuo i na projekt povezivanja Sarajeva i Beograda u dva pravca.
"Jedan pravac će ići preko Tuzle, a drugi preko Višegrada. Riječ je o ukupno 252 kilometra autoputa koji se treba izgraditi u oba pravca. Dio koji je već izgrađen ima 112 kilometara", rekao je premijer Yildirim.
Napomenuo je da već imaju spremnu sliku kako će objekti izgledati.
"Sada idemo u detalje i pripremamo finansijsku studiju. Prilikom posjete predsjednika Turske Recepa Tayyipa Erdogana imat ćemo jasniju sliku i vjerujem da ćemo tada ozvaničiti projekt", istakao je Yıldırım.
Dodao je da ne ostvaruju investicije samo u Bosni i Hercegovini, nego u svim zemljama Balkana pa i mnogim zemljama u svijetu.
"Mi ćemo imati konkretan projekt povećanja investicija u Bosni i Hercegovini, uz ostalo i preko Turkish Zirat Banke. Oni će kreditirati mala i srednja preduzeća u Bosni i Hercegovini", najavio je turski premijer.
Istakao je da su turske kompanije prisutne u Bosni i Hercegovini, ali da imaju svojevrsne probleme u vezi s kupovinom sirovina.
"Ukoliko riješimo probleme tih kompanija, onda ćemo otvoriti mogućnost da dolaze i druge kompanije. Ove godine je izvoz iz BiH u Tursku veći od uvoza iz Turske u BiH", kazao je Yildirim.
Poručio je da će Turska uraditi sve da se ta saradnja poveća.
Izborni zakon u BiH
Na novinarsko pitanje u vezi s izbornim zakonodavstvom u Bosni i Hercegovini Yildirim je odgovorio da svaka zemlja treba da se pozabavi svojim unutrašnjim pitanjima i da se Turska u to neće miješati.
"Strane zemlje nemaju pravo da se miješaju u donošenje Izbornog zakona u Bosni i Hercegovini. Ono što mora biti osigurano je da on bude ravnopravan i pravedan. Turska može pružiti podršku, razmijeniti iskustva... Ali nametanje rješenja je napad na suverenitet jedne države. To prema našem mišljenju nije uredu", zaključio je Yildirim.