Predrag Keković
115

Bivši borac Armije RBiH se vratio u svoj stan, ali strepnja od izbacivanja i dalje postoji

S. Š.
Foto: D. S./Klix.ba
(Foto: D. S./Klix.ba)
Bivši borac Armije RBiH Predrag Keković jučer je, bez ikakve pravne osnove, izbačen iz stana kad kojem ima stanarsko pravo. Na svu sreću, u stan se vratio, ali i dalje ostaje strepnja da se slična situacija ne ponovi.

Naime, Keković živi u stanu koji se nalazi u ulici Logavina, cijeli svoj život; tu se radio, živio sa suprugom i odgajao dijete. Nakon 70 godina provedenih u tom stanu, sinoć je, nakon što je nakratko izašao iz stana, ispred svog stana zatekao radnike osiguranja koji su tvrdili da ih je tu postavio vlasnik stana.

Kako nam je pojasnio njegov advokat Sulejman Hadžibegović, zahvaljujući prije svega medijskoj pažnji, Keković je sada u svom stanu, međutim advokat nam je ukazao na činjenicu da bi sličan problem mogao zadesiti mnoge građane koji žive u stanu nad kojim imaju stanarsko pravo, a koji je u privatnom vlasništvu.

Naime, Hadžibegović nam kaže da su i ranije postojale kupoprodaje ove nekretnine i sudski postupci u kojem je Vrhovni sud FBiH odlučio da i pored promjene vlasništva nad nekretninom Keković i dalje ima stanarsko pravo nad ovim stanom koje je naslijedio od roditelja poslije njihove smrti.

Keković je, uz to što živi sam, teži srčani bolesnik (Foto: D. S./Klix.ba)
Keković je, uz to što živi sam, teži srčani bolesnik (Foto: D. S./Klix.ba)

"Predrag Keković je zakoniti korisnik stana nad kojem je zasnovano stanarsko pravo njegovih roditelja još 1962. godine. Njegovo pravo korištenja stana je sui generis, potpuno samostalno u odnosu na vlasništvo kupca. Ne može vlasnik stana, bez obzira ko je, uskratiti pravo na dom Kekovića, jer mu je to i jedini dom od njegovog rođenja. Posebno ne može to uraditi nasilno, bez sudskog naslova na njegovo ime", kaže nam advokat Hadžibegovića.

Ipak, Hadžibegović upozorava da bi slična situacija mogla zadesiti i sve one koji imaju stanarsko pravo nad stanom u kojem žive, a koji je u privatnom vlasništvu.

Zbog toga, dodaje, sve dok se ovo pitanje jasno ne reguliše na državnom nivou, sudbina mnogih korisnika "visi o koncu".