Kritika i rješenje
710

Bivši premijer Edin Forto: Trebaju li djeca u Sarajevu čekati da se izgradi dovoljno vrtića?

A. D.
Foto: T. S./Klix.ba
Foto: T. S./Klix.ba
Bivši premijer Kantona Sarajevo Edin Forto prokomentirao je aktuelni problem u KS odnosno neizvjesnost da li će sadašnja kantonalna vlast subvencionirati pohađanje predškolskog obrazovanja u privatnim vrtićima.

U razgovoru za Klix.ba on se osvrnuo na rješenja Vlade KS koju je predvodio, te je iznio kritike aktuelnoj vlasti, istovremeno ponudivši i rješenje.

"Proširenje obuhvata predškolske djece je bio jedan od glavnih prioriteta vlade, koju sam vodio. Više je razloga za takav stav. Ukidanje listi čekanja i subvencija za djecu koja ne mogu ući u državni vrtić je demografska, ekonomska i civilizacijska mjera. Demografska, jer bračni parovi, koji znaju da imaju vrtić po prihvatljivoj cijeni će se lakše odlučiti da imaju djecu. Ekonomska, jer će širim obuhatom predškolske djece veći broj mladih roditelja, uglavnom žena, dobiti mogućnost da krenu u potragu za poslom. A na kraju je to i civilizacijska mjera, jer postoje brojni dokazi da u društvima gdje djeca prolaze kroz sistemsko školovanje od najranijih dana postaju odgovorniji i korisniji članovi svoje zajednice. Pitanje je to i kvalitete života, jer kvalitetno predškolsko obrazovanje je čest faktor sa kojim računaju mladi roditelji kada biraju gdje žele živjeti", rekao nam je Forto.

Imajući sve ovo u vidu, kaže on, još uvijek je u šoku da 25 godina nakon rata i nakon milijardi uloženih u razne rekonstrukcije, "naša vlast nije shvatila da je najvažnije svu djecu upisati u vrtić".

"Malo je poznata činjenica da smo po upisnosti u predškolske ustanove posljednji u Evropi, što je još jedan sraman pokazatelj odustva vizije kod naše vlasti. Znajući sve navedeno, mi smo kao vlada Šestorke odmah ukinuli listu čekanja, koja je 2019. godine brojala oko 640 djece. Dok je program zaživio u jesan 2019., na kraju smo u sistem subvencija uključili oko 500 djece, jer su neki roditelji odustali. Znali smo da će ove godine značajno veći broj djece biti na listi čekanja. Današnji broj od 1.500 je dokaz da smo imali uspješan program. Nisu se prijavili isključivo roditelji koji bi u svakom slučaju platili privatni vrtić, već i roditelji koji se nikako ne bi prijavili, jer je preskupo i znaju da je gužva, kao i roditelji koji u svom naselju nemaju ponuđen nijedan državni vrtić", ističe Forto.

Kada se sve ovo uzme u obzir, dodaje on, izjaviti da je 1.500 djece preskupa lista za subvenciju ili da djeca treba da čekaju ko zna koliko godina da se sagradi dovoljan broj državnih vrtića, je u najmanju ruku neodgovorno.

"Ako postoji strah da roditelji zloupotrebljavaju subvenciju, jer imaju puno para, pa mogu priuštiti privatni vrtić bez subvencije, potrebno je samo iz sistema subvencija isključiti izrazito skupe privatne predškolske ustanove. Svi ostali bi morali biti dobrodošli. I na kraju, ova mjera nije socijalna. Svako dijete treba dobiti jeftino i kvalitetno predškolsko obrazovanje. Argument da je subvenciju potrebno dodijeliti samo djeci iz socijalno ugroženih porodica je već poništen činjenicom da sadašnje bodovanje u JU Djeca Sarajeva preferira djecu sa stalno zaposlena oba roditelja", podvukao je Forto.

Nada se da će kantonalno ministarstvo napraviti novu procjenu, objaviti za koliko novih mjesta se kapacitet državnog vrtiića proširuje ove i narednih godina, te da se potrudi i pronađe novac da se lista čekanja potpuno ukine.

"To mora biti trajno opredjeljenje. Pandemija i ekonomska kriza ne samo da nisu izgovor, već dodatni razlog da se mladim roditeljima pomogne. Istovremeno moramo jačati državni vrtić kako bi po kvaliteti i kapacitetu držao standard u predškolskom odgoju, ali se moramo pobrinuti da svi roditelji imaju mogućnost jeftinog upisa bilo direktno bilo pomoću subvencije. Nadam se da će vlada postupiti odgovorno i upisati svu djecu sa liste čekanja", poručio je Forto.